JAK KUPOWAĆ

Zaloguj się lub utwórz konto.
Wybierz produkty.
Wybór płatności i wysyłki

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się telefonicznie (22 213 11 90 wew 101) lub wysyłając email na adres instytut [ @ ] ipjp2.pl . Dziękujemy!

GODZINY PRACY

Pon-Pt 8:00 - 16:00

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO?

*

Internetowa Galeria Obrazu - "Jan Pawł II - Święty od naszych spraw"

20110419-IntGalObrZapraszamy do wspólnego tworzenia Internetowej Galerii Obrazu na stronie Instytutu Papieża Jana Pawła II. Powstanie ona z prac plastycznych przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych. Proponowany przez nas temat to: „Jan Paweł II – święty od naszych spraw".

Święci często zostają uznani za patronów (czyli szczególnych opiekunów) pewnych grup ludzi lub konkretnych spraw – np. św. Stanisław Kostka jest patronem młodzieży, św. Antoni pomaga w znalezieniu rzeczy zagubionych, św. Ekspedyt jest patronem od spraw nagłych i wyjątkowo trudnych (często uczniowie proszą go o pomoc przed klasówką lub egzaminem). O Janie Pawle II ludzie od razu mówili „SANTO SUBITO", święty od zaraz... Jako papież modlił się nie tylko w intencjach świata, także w sprawach zwykłych ludzi. Codziennie dostawał karteczki, na których napisane były prośby: kto, gdzie i o co prosi.

Jakimi sprawami może opiekować się Jan Paweł II? Czyim może być patronem?

Kiedy patrzymy na obrazy i rzeźby przedstawiające świętych często widzimy ich z pewnymi symbolami, czyli atrybutami. Są to np. przedmioty symbolizujące rolę, jaką pełnił dany człowiek lub ważne wydarzenie w jego życiu. Atrybuty mogą też wiązać się z charakterystyczną dla danego świętego cechą. Często myślimy o świętych jak o postaciach idealnych, bez najmniejszej wady – tymczasem to ludzie, którzy po prostu byli sobą – oddani różnym sprawom (bliskim także nam), czasem się mylili, ale tak kochali, że trafili prosto do nieba.

Np. Święty Piotr bywa przedstawiany z kluczem (symbolem władzy do wiązania i rozwiązywania spraw, czyli najwyższej władzy nad Kościołem), z rybą (jako, że z zawodu był rybakiem), a także z kogutem (symbolizującym jego zdradę).

Z jakim atrybutem można przedstawić Jana Pawła II? Co najlepiej go określa?

 

Zachęcamy do nadsyłania prac na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub na adres Instytutu:

Instytut Papieża Jana Pawła II

ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1

02-972 Warszawa

 

pdf Zasady udziału
GÓRA