JAK KUPOWAĆ

Zaloguj się lub utwórz konto.
Wybierz produkty.
Wybór płatności i wysyłki

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się telefonicznie (22 213 11 90 wew 101) lub wysyłając email na adres instytut [ @ ] ipjp2.pl . Dziękujemy!

GODZINY PRACY

Pon-Pt 8:00 - 16:00

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO?

*

Jan Paweł II na Madagaskarze

 

W czwartek 8 grudnia w Centrum Formacji Misyjnej na warszawskim Targówku, przy ulicy Byszewskiej 1 odbyło się sympozjum zatytułowane: „Jan Paweł II na Madagaskarze”. Jego organizatorami obok Instytutu Papieża Jana Pawła II był Wydział Misjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz wspomniane wyżej Centrum. Dyrektor tego ostatniego, ks. dr Janusz Paciorek powitał gości. Konferencję zaś otworzył ks. dr hab. prof. UKSW Jarosław Różański OMI.

W pierwszej części imprezy o geografii i historii Madagaskaru opowiedzieli studenci Misjologii UKSW. Tło etnograficzno-religijne przedstawił w barwny i przystępny sposób o. Grzegorz Krzyżostaniak OMI, zaś historię misji katolickich wymieniony już wyżej ks. dr hab. Jarosław Różański OMI.

W drugiej części sympozjum, po krótkiej przerwie „kawowej” pracę misjonarza na Madagaskarze szczegółowo opisała dr Kinga Lendzion z UKSW. Naukowe spotkanie zakończyło wystąpienie ks. Aleksandra Seniuka – Wicedyrektora IPJP2, który zaprezentował zgromadzonym główne idee przesłania Jana Pawła II dla mieszkańców Madagaskaru. Poszczególnym wykładom konferencji towarzyszyły interesujące, bogate w materiał zdjęciowy prezentacje.

Po zamknięciu sympozjum w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej odbyła się Msza święta, którą koncelebrował ks. prałat Aleksander Seniuk.

 

Jan Paweł II odwiedził Madagaskar w dniach 28 kwietnia – 1 maja 1989 r. W czasie wizyty apostolskiej Papież spotkał się między innymi z młodzieżą, do której skierował słowa o życiu chrześcijańskim oraz o odpowiedzialności. Najważniejszym punktem pielgrzymki była beatyfikacja Malgaszki Wiktorii Rasoamanarivo, która przyczyniła się w ogromnym stopniu do przetrwania Kościoła na Madagaskarze, w momencie, gdy wszyscy misjonarze zostali zmuszeni do opuszczenia wyspy. Błogosławiona organizowała życie chrześcijańskiej wspólnoty oraz broniła przed likwidacją katolickie placówki edukacyjne.

Warto zaznaczyć, iż podczas wizyty na Madagaskarze Papież odprawił Mszę świętą, w której uczestniczyło około 180 trędowatych z leprozorium zbudowanego przez o. Jana Beyzyma – polskiego jezuitę. Jan Paweł II celebrował nabożeństwo na ołtarzu wykonanym przez tego wielkiego misjonarza oraz posługiwał się jego kielichem. W pobliżu ołtarza stał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1   

GÓRA