JAK KUPOWAĆ

Zaloguj się lub utwórz konto.
Wybierz produkty.
Wybór płatności i wysyłki

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się telefonicznie (22 213 11 90 wew 101) lub wysyłając email na adres instytut [ @ ] ipjp2.pl . Dziękujemy!

GODZINY PRACY

Pon-Pt 8:00 - 16:00

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO?

*

Nowe numizmaty „papieskie” w Dziale Dokumentacji Archiwalnej

 

W styczniu bieżącego roku Archiwum IPJP2 zakupiło trzy numizmaty z wizerunkiem Jana Pawła II: wybitą przez Narodowy Bank Polski monetę o nominale 2 zł, umieszczoną w pocztówce ze zdjęciem Biskupa Rzymu, wyemitowany przez Skarbnicę Narodową medal „Habemus Papam”, upamiętniający wybór Karola Kardynała Wojtyły na papieża dnia 16 października 1978 r. oraz numizmat „Santo Subito”, którym Beatyfikację Jana Pawła II uczciła Mennica Polska.

Wymieniona wyżej moneta 2-złotowa o średnicy 27 mm i masie 8,15 g została wyemitowana w nakładzie 1 miliona egzemplarzy.

Medal „Habemus Papam” wybity w cenionej przez kolekcjonerów najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, wykonany ze stopu o zawartości srebra 500/1000, ma średnicę 34 mm oraz masę 15 g. Na jego awersie znajduje się Jan Paweł II na balkonie nad głównym wejściem do Bazyliki Świętego Piotra, w chwilę po wyborze na papieża oraz napis: „Habemus Papam 16.10.1978”. Na rewersie umieszczono herb Ojca Świętego z datą roczną jego urodzin i śmierci.

Numizmat „Santo Subito”, wykonany ze srebra próby 925, ma średnicę 21 mm i masę 5,21 g. Na jego awersie przedstawiono rozchodzące się od środka kręgi światłości. W środku widnieje krzyż, a wokół niego napis: „Santo Subito”. Na rewersie numizmatu zawarto portret Papieża z profilu na tle emanujących z niego kręgów światłości. Z lewej strony, nad jednym z kręgów umieszczono napis: „Jan Paweł II”.

Poniżej zaprezentowano opisane wyżej numizmaty.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1  

GÓRA