JAK KUPOWAĆ

Zaloguj się lub utwórz konto.
Wybierz produkty.
Wybór płatności i wysyłki

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się telefonicznie (22 213 11 90 wew 101) lub wysyłając email na adres instytut [ @ ] ipjp2.pl . Dziękujemy!

GODZINY PRACY

Pon-Pt 8:00 - 16:00

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO?

*

Kolekcja znaczków Poczty Watykańskiej

 

W trzeciej dekadzie maja zasoby Działu Dokumentacji Archiwalnej i Fotograficzno-Filmowej powiększyły się o kolekcję znaczków Poczty Watykańskiej z okresu pontyfikatu Jana Pawła II. Zawarto je w dwóch klaserach. W pierwszym z nich umieszczono znaczki z lat 1978-1994, w drugim z okresu 1995-2005. Kolekcję otwierają cztery znaczki z wizerunkiem Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni (26 sierpnia–28 września 1978 r.). Na ostatnich kartach drugiego klasera dostrzec zaś można postać Benedykta XVI. Warto zaznaczyć, iż w kolekcji znajdują się także znaczki wydane w trzech okresach sede vacante w 1978 i 2005 r. Na wszystkich z nich widnieje ombrellino (parasolka), stanowiący najważniejszy element herbu Watykanu podczas wakansu.

Opisywany zbiór jest swoistą dokumentacją pontyfikatu Jana Pawła II. Dzięki oglądowi znaczków poznamy wszystkie najważniejsze fakty z dziejów pontyfikatu Papieża-Polaka – między innymi dowiemy się, jakie państwa odwiedził podczas swych podróży apostolskich. Oprócz Jana Pawła II na kartach klaserów można odnaleźć również wizerunki wielu jego wybitnych poprzedników. W skład kolekcji wchodzą znaczki wydane z okazji różnych ważnych, kościelnych rocznic, ale także, na przykład znaczek z 1995 roku stworzony specjalnie na stulecie wynalezienia radia. Na wspomnianym znaczku Jan Paweł II został uwieczniony z mikrofonem w dłoni.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1  

GÓRA