JAK KUPOWAĆ

Zaloguj się lub utwórz konto.
Wybierz produkty.
Wybór płatności i wysyłki

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się telefonicznie (22 213 11 90 wew 101) lub wysyłając email na adres instytut [ @ ] ipjp2.pl . Dziękujemy!

GODZINY PRACY

Pon-Pt 8:00 - 16:00

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO?

*

IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie

 

W dniach 28 i 29 września pracownik Działu Dokumentacji Archiwalnej wziął udział w IV Kongresie Kultury Chrześcijańskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. W tym roku Kongres odbywał się pod hasłem: „W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei”.

Przedstawiciel Instytutu sporządził dokumentację fotograficzną i audialną opisywanego wydarzenia. Nagrał wszystkie wykłady, dyskusje panelowe, prezentacje oraz konferencję prasową. Wykonał 340 zdjęć, a ponadto zakupił materiały IV Kongresu w formie książkowej. Po przyjeździe wspomniana pozycja zasiliła zbiory Biblioteki IPJPII. Dwie płyty z zarejestrowanymi nagraniami w formacie MP3 oraz jedna płyta DVD ze zdjęciami w formacie JPG zostały włączone do zasobów Archiwum.

Przesłanie IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej wyraża nadzieję na pogłębienie dialogu intelektualistów chrześcijańskich i laickich wokół trwałych fundamentów kultury. W trzydniowym spotkaniu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II wzięli udział znani humaniści z kraju i zagranicy. Wśród nich należy wymienić takie postaci jak Kardynał Gianfranco Ravasi, George Weigel, Zygmunt Bauman, Rocco Buttiglione czy ks. Tomáš Halik.

W przesłaniu Kongresu przywołano słowa Karola Wojtyły, który jako aktywny uczestnik Soboru Watykańskiego II ostrzegał przed mentalnością zamkniętą na wspólne poszukiwanie prawdy. Zauważono, iż słowa te są bardzo ważne w dobie narastającej polaryzacji kultury tworzonej przez ludzi wiary i kultury budowanej przez środowiska laickie.

W Kongresie uczestniczyli wybitni naukowcy, między innymi reprezentujący rozmaite światopoglądy filozofowie, socjologowie i publicyści, a także osoby zaangażowane w różne inicjatywy Kościoła. Dokonywali oni ocen współczesnej kultury, zastanawiali się nad przyczynami narastającego w Europie kryzysu wartości. Próbowali ocenić, na ile Kościół odpowiada na wyzwania współczesności i próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie skąd czerpać nadzieję w obliczu nowej sytuacji geopolitycznej: po upadku komunizmu i wobec ułomności gospodarki wolnorynkowej.

Poniżej zaprezentowano 20 wybranych zdjęć wykonanych podczas Kongresu.

 

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

GÓRA