Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie, we współpracy z Klubem Inteligencji Katolickiej zaprasza wszystkich na pierwsze w Nowym Roku spotkanie z cyklu Areopag na Freta zatytułowane: ?Czy ekumenizm ma przyszłość?”, które rozpocznie się o godzinie 17:00, 12 stycznia 2008r. (sobota) w Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. Dominikanów przy ulicy Freta 10 w Warszawie.
Niedawno zakończone modlitewne spotkanie ekumeniczne w Genewie organizowane przez wspólnotę Taize zgromadziło 40 tysięcy młodych chrześcijan, którzy spotkali się razem, ponad podziałami. Popularność ?Pielgrzymki zaufania przez ziemię” skłania do zastanowienia się nad ideą ekumenizmu. Czy możliwe jest połączenie wszystkich kościołów chrześcijańskich w Jedno Ciało? Czy ekumenizm to wyłącznie teoretyczna koncepcja, którą nie sposób realizować w praktyce? Czy za podział kościoła odpowiadają różnice teologiczne, czy podziały i uprzedzenia obecne w społeczeństwie? Między innymi na te pytania będziemy szukać odpowiedzi na kolejnym ?Areopagu na Freta”.
Swoje przybycie potwierdzili:
ojciec Marek Blaza SJ, duszpasterz młodzieży grekokatolickiej,
ks. Adam Ciućka z portalu ekumenizm.pl
prof. Karol Karski, kierownik katedry ekumenizmu CHAT,
Łukasz Nazarko z międzynarodowego ruchu prawosławnej młodzieży,
Zbigniew Słup ze wspólnoty ekumenicznej Chemin Neuf.
oraz Michał Zatyka ze wspólnoty ekumenicznej Taize.
Dyskusję moderować będzie dziennikarz, teolog i filozof Jarosław Makowski.
Dyskusja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa “Aby byli jedno” o genezie tygodnia powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan.
Raz w miesiącu studenci warszawskich uczelni zapraszają przedstawicieli różnych religii, najlepszych polskich publicystów, duchownych oraz specjalistów w dziedzinie kultury i religii, aby dyskutować i poznawać bogactwo i różnorodność otaczającego nas świata. W kolejnych miesiącach podejmiemy dyskusję na temat protestantyzmu, dialogu wewnątrz kościoła katolickiego, a także buddyzmu, hinduizmu i dialogu międzyreligijnego. Spotkania mają być okazją do pogłębienia i przewartościowania naszych sądów, odrzucenia stereotypów. Nie boimy się debaty o ważnych problemach, wiemy, że wspólnie możemy znaleźć się blisko odpowiedzi na najważniejsze pytania o sens ludzkiego istnienia, rolę człowieka wierzącego w naszym mieście i w naszym kraju.
Projekt organizuje Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie ?Freta 10″ we współpracy
z organizatorami Zjazdu Gnieźnieńskiego i Klubem Inteligencji Katolickiej. Patronat honorowy nad projektem objęli: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Cykl wspiera Biuro Promocji Miasta Stołecznego Warszawy.
Więcej informacji na stronie internetowej projektu http://www.areopag.eu/