Przejdź do treści

Dział współpracy zagranicznej – sprawozdanie za 2009 r.

Opublikowano: 15 września 2012 r.
Kategorie: Działy
15 września 2012 | Kategorie: Działy

W tym roku Instytut Papieża Jana Pawła II nawiązał nowe kontakty z ośrodkami polonijnymi i instytucjami kultury funkcjonującymi na terenie Boliwii i Paragwaju. W sierpniu tego roku miał tam miejsce kongres teologiczny Ameryki Łacińskiej organizowany przez Instytut Ekumeniczny Teologii Andyjskiej w La Paz. Doszło tam do spotkania z przedstawicielami myśli teologicznej i społecznej Ameryki Południowej.

Zarówno w Boliwii jak i Paragwaju miały miejsce z osobami wspominającymi Podróż Apostolską Jana Pawła II. Archiwum Instytutu Papieża Jana Pawła II wzbogaciło się o ponad 70 wywiadów m.in. z biskupami diecezji La Paz, Oruro, Santa Cruz w Boliwii, kustoszami sanktuariów maryjnych oraz misjonarzami Ameryki Południowej, którzy zrzeszają wokół siebie środowisko polonijne.

Do samych przygotowań wizyty papieskiej w Boliwii zaangażowanych było 12 tys. osób. Zostały nawiązane nowe kontakty z przedstawicielami środowisk przygotowujących spotkanie ze strony ochrony policyjnej, wojskowej, opieki medycznej oraz organizacji socjalnych.

W Oruro mieści się dom Matki Nazarii Ignacji założycielki zgromadzenia Sióstr Misjonarek Krzyżowych Kościoła. Matka Nazaria beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1992 roku, na terenie diecezji Oruro świadczyła pomoc najuboższym. Do dzisiaj wielu ubogich korzysta z założonej przez nią jadłodajni, a wiele dzieci znajduje schronienie i miłość w sierocińcu. Instytut nawiązał kontakt ze zgromadzeniem.

Inną formą kontaktu są także lokalne domy kultury, bibliotekami oraz wydawnictwami czasopism: ?El Deber?, ?Los Tiempos?, ?Opinion?, ?La Patria?, które kształtują tamtejszą opinię społeczną. Wiele cennych materiałów udało się pozyskać z archiwów Konferencji Episkopatu zarówno Boliwii i Paragwaju.

Jednym z najciekawszych kontaktów było spotkanie z ks. Henrykiem Gąską SVD dyrektorem CONAPI ? CEP Funkcjonującej przy Konferencji Episkopatu Paragwaju, której zadaniem jest opieka pastoralna wśród Indian Guarani. Jednocześnie jednak działania podejmowane przez Kościół Paragwaju mają silne związki z ochroną kultury i dziedzictwa Indian. To tu została opracowana pierwsza mapa określająca terytorialny i kulturowy zasięg różnych plemion Guarani. Wokół Episkopatu zrzeszają się ludzie prowadzący projekty związane ze spisaniem języka Guarani i jego językową kodyfikacją.

W Asuncion w Paragwaju doszło do spotkania z Zarządem Cooperativa Juan Pablo II ? banku spółdzielczym, w którym realizuje się następujące projekty: sierociniec, hospicjum, szpital i przychodnia zdrowia. Otwarte na współpracę jest również Salezjańskie centrum dystrybucji filmów, które w swoich zbiorach posiada filmy o Janie Pawle II. Cennym kontaktem było spotkanie z zespołem ?Los Gomes?. Pieśń skomponowana przez nich dla Jana Pawła II stała się hymnem pielgrzymki papieskiej do Paragwaju.

Archiwum Instytutu wzbogaciło się o ponad 10 tyś. zdjęć pomników i krzyży papieskich, miejsc i osób związanych z wizytą papieża w Boliwii i Paragwaju, sfotografowanych gazet opisujących pielgrzymkę Jana Pawła II oraz liczne przykłady kultury Ameryki Południowej.

Nasi pracownicy kontynuują prace związane z inwentaryzacją eksponatów zgromadzonych w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie ? darów jakie Papież Polak otrzymał na przestrzeni lat 1978-2005 ? głównie obrazów, rzeźb i medali. Wspomniana instytucja ma swą siedzibę w Domu Polskim Jana Pawła II przy via Cassia 1200. Co pół roku zasoby Działu Dokumentacji Archiwalnej i Fotograficzno-Filmowej Instytutu wzbogacają się o przysyłane z Ośrodka segregatory, w których umieszczone są kolejne karty z danymi zinwentaryzowanych obiektów. Każdy dostarczony tom zaopatrzony jest w płyty CD z elektronicznym zapisem zawartych w nim informacji.

Nadal utrzymywana jest współpraca z Domem Polskim Jana Pawła II w Rzymie, Polskim Instytutem Kultury Chrześcijańskiej oraz Instytutem Polskim w Rzymie.

W tym roku działalność została rozszerzona o współpracę z uniwersytetem niemieckim w Dortmundzie. W przyszłym roku planujemy wspólną międzynarodową konferencję na temat ?Problematyki społeczno-gospodarczej w nauczaniu Jana Pawła II oraz Benedykta XVI?.

mt_gallery:

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej