JAK KUPOWAĆ

Zaloguj się lub utwórz konto.
Wybierz produkty.
Wybór płatności i wysyłki

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się telefonicznie (22 213 11 90 wew 101) lub wysyłając email na adres instytut [ @ ] ipjp2.pl . Dziękujemy!

GODZINY PRACY

Pon-Pt 8:00 - 16:00

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO?

*

Rocznicowe monety i medale w Archiwum IPJPII

W ostatnich miesiącach 2015 r. zbiory Działu Dokumentacji Archiwalnej i Fotograficzno-Filmowej Instytutu zasiliły nowe numizmaty z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Znalazły się wśród nich monety, upamiętniające 10. rocznicę odejścia Papieża „do Domu Ojca”, ale także medale wybite z okazji jego kanonizacji w 2014 r.

W kwietniu Archiwum zakupiło kolekcję czterech banknotów Narodowego Banku Polskiego. Uwieczniono na nich postaci naszych wielkich rodaków: Jana Pawła II, Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego oraz Marii Skłodowskiej-Curie. Serię emitowano w latach 2006-2011.

Wśród najciekawszych, pozyskanych numizmatów Działu należy wymienić monetę-kostkę „Święty Jan Paweł II” (projekt: Urszula Walerzak) oraz monetę pamiątkową, o tej samej nazwie w kształcie krzyża (srebro platerowane złotem).

Najciekawsze medale, monety, banknoty oraz znaczki z podobizną św. Jana Pawła II, wyemitowane w okresie od 2006 do 2015 r. Dział Dokumentacji Archiwalnej zaprezentuje na jesieni bieżącego roku w Czytelni Instytutu. Zwiedzający będą mogli również wówczas zapoznać się z eksponatami przygotowanymi przez pracowników Biblioteki IPJPII. Już dziś serdecznie zapraszamy na wystawę!

Poniżej zamieszczono zdjęcia następujących, nowych nabytków Działu Dokumentacji Archiwalnej:

1. monety „Święty Jan Paweł II” w kształcie krzyża (Skarbiec Mennicy Polskiej, 2014 r.),

2. monety „10. rocznica śmierci Jana Pawła II” (Skarbiec Mennicy Polskiej, 2015 r.),

3. pierwszego oficjalnego medalu Watykanu wybitego z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

(2014 r.),

4. banknotu Narodowego Banku Polskiego wyemitowanego z okazji 100. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii,

5. i 6. banknotu Narodowego Banku Polskiego wyemitowanego z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1     

GÓRA