JAK KUPOWAĆ

Zaloguj się lub utwórz konto.
Wybierz produkty.
Wybór płatności i wysyłki

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się telefonicznie (22 213 11 90 wew 101) lub wysyłając email na adres instytut [ @ ] ipjp2.pl . Dziękujemy!

GODZINY PRACY

Pon-Pt 8:00 - 16:00

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO?

*

Zapowiedź wydawnicza

W najbliższych dniach ukaże się kolejna publikacja z serii „Rozprawy i Monografie”. Będzie to zbiorowa książka pt. Jan Paweł II w Chile, redakcja naczelna – ks. prof. UKSW dr hab. Zdzisław Struzik, ­redakcja naukowa – ks. dr hab. Tomasz Szyszka SVD.

Św. Jan Paweł II w 33. podróż apostolską udał się do Urugwaju, Chile i Argentyny. Było to w 1987 roku. Pobyt w Chile trwał 6 dni (1-6 kwietnia). Jan Paweł II odwiedził 9 miast, spotykając się zawsze i niemal wszędzie z serdecznym przyjęciem. Do incydentu doszło jedynie w stołecznym Parku O’Higginsa. Zamieszki lewicowych bojówkarzy wymusiły przerwanie spotkania na kilka minut, interweniowała policja.

Głównym powodem pielgrzymki była „część duszpasterskiej misji Kościoła”. W czasie tej pielgrzymki papież spotkał się nie tylko z wiernymi, ale także z generałem Augusto Pinochetem na prywatnej rozmowie, oraz z demokratyczną, w tym lewicową, opozycją. Ojciec Święty oficjalnie unikał tematów politycznych, ale dało się je wyczuć. Jan Paweł II odmówił wspólnego pozdrowienia tłumu i fotografowania się z Pinochetem, jednak zmanipulowano przebieg wizyty. Na światło dzienne wyszły fałszywe zdjęcia. Papież podziękował duchownym za opiekowanie się ofiarami prześladowań. Przemawiał bardzo radykalnie, ale nie chodziło wyłącznie o politykę – była to odważna manifestacja wiary. Mimo oczekiwań junty papież skrytykował reżim Pinocheta, powtarzając w czasie spotkań z wiernymi, że „Ubodzy nie mogą czekać!”, co wielokrotnie powtarzali później demokratyczni opozycjoniści. Władze poczuły się zobowiązane do stopniowego dążenia ku demokracji. Niektórzy twierdzą nawet, że po kwietniu 1987 roku Chile stało się innym krajem.

Książka zawiera teksty kilku naukowców. Badacze analizowali wiele ciekawych wątków:

prof. dr hab. Magdalena Śniadecka-Kotarska (UŁ) – Realia społeczno-polityczne w Chile przed wizytą Jana Pawła II i w jej trakcie

ks. prof. UKSW dr hab. Zdzisław Struzik (UKSW, IPJP II) – Tematyka nauczania Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Chile;

mgr Teresa Walendziak (współpracownik CESLA UW) – Znaczenie tradycji we współczesnej kulturze i życiu religijnym Indian Mapuche w Chile: uwarunkowania historyczne;

ks. dr hab. Tomasz Szyszka (UKSW) – Znaczenie spotkania Jana Pawła II z chilijskimi Mapuche a także Historyczne aspekty ewangelizacji południowego Chile (Araukania).

W aneksie znajdą się przemowy Jana Pawła II oraz zdjęcia miejsc związanych z pielgrzymką.

Zapraszamy do lektury.

Chile okładka 30.01 pdf.log

GÓRA