Przejdź do treści

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła‎ II wznowił działalność

Opublikowano: 30 marca 2023 r.

Koordynacja działań na rzecz upowszechniania dziedzictwa Jana Pawła II – to motyw przewodni posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła‎ II, które odbyło się 30 ‎marca 2023 r. w gmachu przy ulicy Wiejskiej.

Na spotkanie stawili się ‎ ‎posłowie obecnej i poprzedniej kadencji z Czesławem Sobierajskim –  inicjatorem zespołu –  na czele, a także zaproszeni przez aktualnego przewodniczącego, posła Andrzej Gawrona, przedstawiciele podmiotów związanych z Janem Pawłem II, m.in. Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Konferencji Episkopatu Polski, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Fundacji „Studium Culturae Ecclesiae”, Tygodnika Niedziela, Fundacji Opoka, Instytutu Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Rodziny Szkół Jana Pawła II, Oficyny Wydawniczej Adam, Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz dziennikarze.

Postulowanej koordynacji wszystkich działań upowszechniających dziedzictwo Jana Pawła II ma służyć powołany do istnienia serwis internetowy dziedzictwojp2.pl, będący zarazem stroną internetową zespołu parlamentarnego. Chodzi przede wszystkim o zebranie w jednym miejscu inicjatyw związanych z pielęgnowaniem dziedzictwa Jana Pawła ‎II. ‎Czesław Sobierajski podkreślił, że działania podejmowane w ramach tej inicjatywy stanowią ‎kontynuację misji papieża i powinny jednoczyć ludzi wokół jego osoby. Zwrócił też ‎uwagę na potrzebę edukowania młodego pokolenia o postaci Jana Pawła II i jego nauczaniu.‎

Z kolei przedstawiciele ‎zaproszonych instytucji zaprezentowali swoje dokonania i plany. Pozytywne słowa padły pod adresem serwisów internetowych jp2online.pl oraz jp2.tvp.pl. Posiedzenie dało impuls do współpracy i podejmowania nowych inicjatyw. Jednym z wyzwań jest realizacja postulowanego od lat uwolnienie archiwów mediów publicznych, aby mogły z nich nieodpłatnie korzystać instytucje upowszechniające dziedzictwo Jana Pawła II.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła‎ II‎ było transmitowane przez iTV ‎Sejm, a jego zapis wideo dostępny jest poniżej:

Źródło transmisji: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=1655B5E24F100BE2C12589‎‎73004E2019#‎

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej