XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych (Poznań, 8-12 lipca 2024) – relacja

Opublikowano: 15 lipca 2024 r.

W dniach 8-12 lipca 2024 roku w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu odbyły się XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych. Startowało 26 zawodników: 24 księży, w tym 17 księży diecezjalnych (jeden z Litwy, jeden ze Słowenii oraz z następujących polskich archidiecezji i diecezji: trzech z przemyskiej, dwóch z tarnowskiej oraz po jednym z gdańskiej, pelplińskiej, toruńskiej, warszawskiej, siedleckiej, drohiczyńskiej, lubelskiej, sandomierskiej, gliwickiej i katowickiej) oraz 2 jezuitów, 2 pallotynów, chrystusowiec, franciszkanin i misjonarz św. Wincentego à Paulo, jeden brat zakonny (pallotyn) i jeden kleryk (salezjanin).

Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 minut dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sekund za każdy ruch; w efekcie niektóre partie trwały do 4 godzin. Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej (7 pkt). Drugie miejsce zajął ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (7 pkt – różnica nastąpiła w punktach pomocniczych), a trzecie ks. Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej (6,5 pkt), który okazał się także najlepszym seniorem (60+).

Nagrodę za najpiękniejszą partię otrzymał ks. Zbigniew Wądrzyk. Najlepszym bratem zakonnym został pallotyn, br. Jan Zawada, najlepszym juniorem kl. Kamil Szczerbak (salezjanin), a najlepszym debiutantem ks. Marko Avsenik z diecezji Ljubljana (Słowenia). W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami mistrzostw w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 12-13 lutego 2024 roku w Konstancinie-Jeziornie), mistrzami Polski została reprezentacja diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajęła archidiecezja przemyska, a trzecie miejsce przypadło pallotynom.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który uczestniczył w ceremonii zakończenia mistrzostw. Nagrody ufundował Instytut Papieża Jana Pawła II. Zawodnicy mieli także możliwość spotkania się z pierwszą w historii polską arcymistrzynią szachową, panią Heleną Ereńską-Barlo, wielokrotną mistrzynią Polski.

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornie, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 3-4 marca 2025 roku, natomiast kolejne mistrzostwa w szachach klasycznych w dniach 7-11 lipca 2025 roku w Toruniu. Zapisy oraz inne informacje dostępne są na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/.