Przejdź do treści

Szkoła Letnia im. księdza Jerzego Popiełuszki – relacja

Opublikowano: 20 sierpnia 2024 r.

W dniach 13–18 sierpnia 2024 roku w Warszawie odbyła się IV edycja Szkoły Letniej im. księdza Jerzego Popiełuszki. Uczniowie i nauczyciele szkół średnich z całej Polski przez pięć dni poznawali historię i nauczanie kapelana Solidarności oraz mieli okazję spotkać się ze świadkami jego życia. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się pod hasłem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią”, było Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Partnerami wydarzenia byli Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Fundacja Uskrzydlamy.

Program Szkoły Letniej opierał się na czterech głównych filarach: spotkaniach ze świadkami życia księdza Jerzego Popiełuszki, warsztatach i wykładach historycznych, wizytach w miejscach pamięci oraz integracji rówieśniczej i międzypokoleniowej. Uczestnicy brali udział w warsztatach dziennikarskich oraz obejrzeli film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, po którym odbyła się dyskusja z reżyserem.

Uczestnicy mieli okazję spotkać się z rodziną księdza Jerzego, rozmawiać z uczestniczką strajku w obronie krzyży w Miętnem oraz poznać historie osób takich jak Józef Orzeł, Anna Gręziak i Adam Nowosad. Spotkania z hutnikami, którzy brali udział w strajku solidarnościowym w Hucie Warszawa w 1980 roku, pozwoliły na jeszcze głębsze zrozumienie ducha tamtych czasów.

Jednym z najważniejszych punktów programu była podróż szlakiem męczeństwa księdza Jerzego, obejmująca wizyty w Bydgoszczy, Górsku i Włocławku. Specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili wykłady oraz zorganizowali grę miejską „Śladami księdza Jerzego Popiełuszki” po Warszawie.

W trakcie Szkoły Letniej uczestnicy przygotowali spektakle teatralne poświęcone życiu i misji księdza Jerzego Popiełuszki. Ostatniego dnia odwiedzili Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, aby zwiedzić wystawę „Popiełuszko. Prawda i wolność”, co stanowiło symboliczne zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia.

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej