Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja misjologiczna pt. „Rodzina w Afryce wczoraj i dziś. Być Wdową w Afryce” poświęcona rodzinie w Afryce, szczególnie sytuacji wdów na tym kontynencie. Udział w konferencji możliwy był także za pośrednictwem portalu misyjne.pl oraz poprzez platformę Zoom.
Problem wdowieństwa jest rzadko poruszany. Wydawało by się, że w Afryce wszystko jest uregulowane przez tradycję. Jednak, kiedy przypatrzy się bliżej, wdowieństwo, szczególnie w miastach jest bardzo bolesną stratą związaną z samotnością, brakiem środków do życia i niepewną przyszłością. Prelegenci omawiali zagadnienia dotyczące szeroko pojmowanego pojęcia wdowieństwa. Przede wszystkim dyskutowano o różnorodnych formach przeżywania żałoby: rytuałach zakazach i nakazach, czasie oraz przymusie związanym z przestrzeganiem tradycji, jakie rytuały musi koniecznie przejść wdowa, aby uwolnić się od niebezpieczeństwa zmazy ze strony zmarłego męża i usankcjonować oddzielnie od niego. W dyskusji wzięli udział naukowcy i duszpasterze z krajów afrykańskich – z Rwandy, Tanzanii czy z Ugandy.
Organizatorami konferencji był Instytut Papieża Jana Pawła II, Katedra Misjologii UKSW, Katedra Teologii Moralnej i Nauk o Rodzinie WT UWM w Olsztynie, Jordan University College (Morogoro, Tanzania), Stowarzyszenie Misjologów Polskich, Institutum Mazenodianum, we współpracy z portalem Misyjne.pl.