W sobotę 3 grudnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie miał miejsce koncert „Święci” w wykonaniu Marcina Stycznia (wokal, gitara) z zespołem w składzie: Tomasz Pfeiffer (gitara), Andrzej Zielak (gitara basowa), Adam Szuraj (perkusja) oraz Wojciech Fortunat Pątkiewicz (realizacja). Wydarzenie zgromadziło sporą publiczność, która pomimo niesprzyjającej pogody dotarła do Wilanowa, by w przestronnym i gościnnym wnętrzu świątyni przysłuchiwać się muzycznym portretom piętnastu świętych i błogosławionych. Czternaście z prezentowanych utworów (niektóre pisane na specjalne zamówienie) znalazło się na płycie „Święci” wydanej w 2020 r.:
- „Ecce Homo” (św. Brat Albert)
- „Skąd to światło, skąd?” (św. Szarbel)
- „Droga na Górę Karmel” (św. Jan od Krzyża)
- „M i M” (św. Jadwiga Królowa)
- „Księżna Jadwiga” (św. Jadwiga Śląska)
- „Ten dom się ku upadkowi chyli” (św. Franciszek z Asyżu)
- „Co by to było” (św. Ignacy Loyola)
- „Sam dla siebie jestem tajemnicą” (św. o. Pio)
- „A ojciec Kolbe nie mówi nic” (św. Maksymilian Kolbe)
- „Był gotowy na wszystko” (bł. Jerzy Popiełuszko)
- „Soli Deo Per Mariam” (bł. Stefan Wyszyński)
- „Santo subito” (św. Jan Paweł II)
- „Jezu ufam Tobie” (św. Faustyna Kowalska)
- „Cierpliwy aż po śmierć” (bł. Michał Giedroyć)
Artyście udało się pokazać te wybitne postacie w zupełnie nowy sposób. Widzimy ludzi z krwi i kości, którzy przeżywali swoje osobiste dramaty, mierzyli się ze swoimi słabościami, ale nie koncentrowali się na nich, tylko radykalnie zmieniali swoje życie i szli za głosem Boga.
Podczas występu miała miejsce premiera utworu „Matka niewidomych” (bł. Elżbieta Róża Czacka). Jak podkreślił artysta, nie mogło zabraknąć tej postaci na koncercie wykonywanym w miejscu, gdzie przed rokiem odbyła się jej beatyfikacja. Warto odnotować, że w Świątyni Opatrzności Bożej znajdują się relikwie wielu innych postaci sportretowanych w albumie „Święci”, z Janem Pawłem II na czele, co jeszcze bardziej podkreśla duchowy wymiar sobotniego wydarzenia.
Marcin Styczeń, który jest autorem muzyki i tekstów, z pasją wprowadzał słuchaczy w klimat poszczególnych utworów, wspominając z humorem o perypetiach towarzyszących ich powstawaniu.
Koncert został zorganizowany przez Instytut Papieża Jana Pawła II we współpracy z Parafią Opatrzności Bożej, zespołem Łączy nas Parafia oraz Centrum Kultury Wilanów. Patronatu medialnego udzieliły Radio Warszawa i Radio Niepokalanów, które zorganizowały konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Instytut Papieża Jana Pawła II, Marcina Stycznia i zespół Łączy nas parafia.
W popularyzację tego wydarzenia zaangażowało się wiele jednostek Samorządu Województwa Mazowieckiego, instytucje kultury, parafie, wspólnoty.
Wszystkim składamy serdeczne podziękowania za okazane wsparcie i zaangażowanie.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu.