XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych

Opublikowano: 20 lipca 2020 r.

W dniach 6-11 lipca 2020 r. odbywały się w Kałkowie-Godowie, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej, XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych. Patronat nad tym wydarzeniem objął Instytut Papieża Jana Pawła II. Podczas Mistrzostw rozegrano 9 rund, tzw. systemem szwajcarskim. Startowało 25 zawodników. Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie. Jemu też przypadła w udziale nagroda za najpiękniejszą partię. Drugie miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z Diecezji Siedleckiej, a trzecie ks. Sławomir Pawłowski SAC. Najlepszym debiutantem mistrzostw był ks. Błażej Bryk z Wodzisławia Śląskiego, z archidiecezji katowickiej, który zajął 6 miejsce i zdobył II kategorię szachową. Najlepszym seniorem został ks. Franciszek Grela, emerytowany proboszcz parafii św. Józefa w Nisku, w diecezji sandomierskiej. Nagrodę fair play otrzymał ks. Bogusław Burgat, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej za trud pogodzenia zawodów z podjętymi wcześniej obowiązkami. W klasyfikacji drużynowej, łącznie z wynikami zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych, 1 miejsce zajęła diecezja sandomierska, 2 miejsce archidiecezja przemyska, a 3 miejsce Ojcowie Franciszkanie.
Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli m.in.: bp Henryk Tomasik, biskup radomski; panii Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu; pani Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu, pan Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Jednym z fundatorów nagród był pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Patronat medialny sprawowała Telewizja Kielce (TVP3). Nagrody – zegary szachowe ufundował Instytut Papieża Jana Pawła II. Oprócz zmagań sportowych mistrzostwa były także okazją do modlitwy i spotkań.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski.