W Instytucie Papieża Jana Pawła II ukazała się publikacja pt. „Jan Paweł II w Amazonii brazylijskiej” pod redakcją naukową ks. dra hab. Zdzisława Struzika oraz ks. dra hab. Tomasza Szyszki SVD. Jest to XXXIV tom z serii „Rozprawy i Monografie”. Publikacja jest pokłosiem Międzynarodowej Konferencji Misjologicznej (odbyła się ona 16 listopada 2023 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Zasadniczą część monografii stanowią artykuły, dla których głównym punktem odniesienia są homilie i przemówienia papieskie, zwłaszcza wygłoszone podczas pierwszej pielgrzymki do Brazylii w Belém i Manaus. Ojciec Święty poruszał w nich ważne kwestie społeczne i polityczne. W 1980 roku Brazylia była krajem kontrastów. Żyli tam ludzie bogaci np.: właściciele dużych przedsiębiorstw, urzędnicy, handlowcy, ale także ludzie bardzo biedni, pozbawieni podstawowych środków do życia, żyjący w nędzy. Na jednym z transparentów pojawił się napis: „Pijemy wodę z rynsztoków”. Było to społeczeństwo, szukające poparcia i nadziei w słowach Jana Pawła II. Pielgrzymka była transmitowana na cały świat, więc sytuacja była nagłośniona.
Jan Paweł II stwierdził, że oczekiwania rdzennych mieszkańców Amazonii, cierpiących z powodu niszczenia środowiska przyrodniczego i dyskryminacji „nie były bezpodstawne i nieuzasadnione”. Ojciec Święty zwrócił się do przedstawicieli Kościoła, zachęcając do kontynuacji dzieła wielu pokoleń misjonarzy, którzy stawali w obronie Indian, a także apelował do władz świeckich o pokojowe rozwiązanie problemów.
Na końcu publikacji Wydawca zamieścił aneks ze zdjęciami. Wiele pamiątek związanych z pierwszą pielgrzymką Ojca Świętego do Brazylii znajduje się w Muzeum Przykatedralnym w Belém i Manaus, są to m.in.: naczynia liturgiczne, elementy ubioru papieskiego, trony, przedmioty codziennego użytku. W przestrzeni publicznej można oglądać liczne pomniki, popiersia i tablice pamiątkowe. W sposób szczególny, w aspekcie wyeksponowania artefaktów, w Belém wyróżnia się szpital – kolonia dla trędowatych, a także kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Również na tamtejszym Wydziale Teologicznym i w Seminarium Duchownym znajduje się kilka miejsc i pamiątek związanych z pierwszą wizytą papieską w Brazylii.
Publikacja z pewnością będzie przydatna wszystkim, którzy interesują się różnymi aspektami działalności człowieka w Amazonii. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją.