Przejdź do treści

XI edycja konkursu „Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II”

Opublikowano: 16 czerwca 2025 r.

W środę 11 czerwca 2025 roku, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu przeżywała wyjątkowe święto – uroczystość poświęconą swojemu patronowi połączono z finałem XI edycji cyklicznego konkursu „Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Wydarzenie to na stałe wpisane w kalendarz szkolnych uroczystości zgromadziło przedstawicieli wielu szkół i przedszkoli, którzy oddali hołd Świętemu Janowi Pawłowi II poprzez twórczość artystyczną. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Jan Paweł II – Świadek Bożego Miłosierdzia”.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu, celebrowaną przez ks. proboszcza Janusza Rybę. Uczniowie szkoły zapewnili piękną oprawę muzyczną liturgii. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w uroczystej akademii, podczas której przypomniano postać Juliusza Słowackiego – wielkiego poety i myśliciela romantyzmu.

W akademii uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. pani Monika Jackowicz-Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, ks. Janusz Ryba – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, pan Piotr Dyrek – przewodniczący Rady Rodziców oraz pani dr Barbara Porębska – dyrektor ZOFAS w Starym Sączu, która odczytała list z życzeniami z okazji święta szkoły przesłany przez Burmistrza Starego Sącza, pana Jacka Lelka.

Centralnym punktem wydarzenia było ogłoszenie wyników konkursów recytatorskiego i plastycznego. Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem – wzięły w nich udział dzieci i młodzież z licznych szkół i przedszkoli gminy Stary Sącz.

 

Laureaci konkursu recytatorskiego:

W kategorii klas IV–VI:

I miejsce: Rita Sanbak (SP im. ks. prof. J. Tischnera w Starym Sączu)

II miejsce: Anna Nikołajczuk i Łucja Wróblewska (SP im. Św. Kingi w Popowicach)

III miejsce: Karolina Drzyzga i Klara Pasoń (SP im. ks. T. Dłubacza w Moszczenicy)

W kategorii klas VII–VIII:

I miejsce (ex aequo): Dominika Arendowska i Jakub Pierzchała (SP im. 1 PSP w Gaboniu), Zuzanna Tokarczyk (SP im. ks. prof. J. Tischnera w Starym Sączu)

II miejsce: Małgorzata Gancarz (SP im. ks. prof. J. Tischnera w Starym Sączu)

III miejsce: Amelia Padula i Wiktoria Sroka (SP im. ks. T. Dłubacza w Moszczenicy)

 

Laureaci konkursu plastycznego:

Przedszkola:

I miejsce: Dawid Stachoń (SP im. Św. Kingi w Popowicach)

II miejsce: Justyna Konieczny (SP im. Jana Brzechwy w Skrudzinie)

III miejsce: Kamil Bielak („Pszczółka Maja”, Stary Sącz)

 

Klasy I–III:

I miejsce: Justyna Adamczyk (SP nr 2 w Starym Sączu)

II miejsce (ex aequo): Marlena Witowska (SP im. Św. Kingi w Popowicach), Maciej Twardowski (SP im. 1 PSP w Gaboniu)

III miejsce: Paweł Adamczyk (SP nr 2 w Starym Sączu)

Wyróżnienia: Ewa Konieczny, Emilia Król

 

Klasy IV–VI:

I miejsce: Aleksandra Król (SP nr 2 w Starym Sączu)

II miejsce: Maria Gancarczyk (SP im. Jana Pawła II w Gołkowicach)

III miejsce: Natalia Duda (SP nr 2 w Starym Sączu)

Wyróżnienia: Julia Koźbiał, Magdalena Zaremba, Maciej Wilk

 

Klasy VII–VIII:

I miejsce (ex aequo): Milena Kurnyta, Karolina Rucińska (SP nr 2 w Starym Sączu)

II miejsce (ex aequo): Miłosz Rzepiel (SP im. Jana Pawła II w Gołkowicach), Helena Handzlik (SP nr 2 w Starym Sączu)

III miejsce: Justyna Góra (SP im. Jana Pawła II w Gołkowicach)

Wyróżnienia: Karolina Rucińska, Piotr Nikołajczuk

 

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod patronatem honorowym:

Burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka

Burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego

Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach

Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Patronat medialny sprawowali: „Gość Niedzielny” oraz portal Starosądeckie.info.

 

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej