Wystawy
Jan Paweł II w fotografii Wojciecha Milewskiego
Od kwietnia do czerwca 2007 r. w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności można było oglądać wystawę fotografii z wizyt apostolskich Jana Pawła II w Polsce. Autor prac, Wojciech Milewski, fotografią artystyczną zajmuje się od 1957 roku, brał udział w ponad 400 wystawach w kraju i zagranicą. Został uhonorowany wieloma nagrodami.
Fotograficzne portrety ks. Jana Twardowskiego
Ekspozycja Małgorzaty Domańskiej prezentująca fotografie ks. Twardowskiego wykonane na pół roku przed śmiercią w jego mieszkaniu na Krakowskim Przedmieściu. Inauguracja wystawy miała miejsce w ramach II edycji Spotkań z Przyjacielem Biedronek.
Między niebem a ziemią – Jan Paweł II pod skrzydłami LOT-u
Od lipca do października w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności można było oglądać wystawę prezentującą fotogramy Andrzeja Pawliszewskiego, dokumentujące spotkanie Ojca Świętego w Polskich Liniach Lotniczych LOT, 13 czerwca 1999. Chciałem, aby wszyscy mogli dowiedzieć się, jak bardzo wzruszające było dla nas to spotkanie. Gościliśmy Papieża w hangarze, mieliśmy Go tylko dla siebie – mówi autor zdjęć, Andrzej Pawliszewski. Ekspozycja obejmowała także fotografie z pożegnania Papieża przed odlotem do Rzymu na lotnisku w Krakowie oraz zdjęcia wykonane podczas rejsu specjalnego do Rzymu.
Bardowie Jana Pawła Wielkiego
Z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II Instytut przygotował konkurs poetycki dla uczniów gimnazjów i liceów jego imienia. Zadaniem uczestników było napisanie ballady opowiadającej historię pontyfikatu Jana Pawła II. Poza nagrodami specjalnymi dla laureatów, uczestnicy otrzymali specjalnie wydaną antologię pokonkursową Bardowie Jana Pawła Wielkiego – Młodzi Poeci o pontyfikacie Jana Pawła II.
Jana Pawła II powroty do Ojczyzny
Inauguracja wystawy nastąpiła w ramach obchodów Dni Papieskich. Ekspozycja prezentuje fotografie pięciu wybitnych fotoreporterów, którzy dokumentowali spotkania Ojca Świętego z rodakami podczas jego kolejnych pielgrzymek do Ojczyzny, a są to: Andrzej Pawliszewski, Ryszard Rzepecki, Wojciech Kryński, Janusz Rosikoń i Jan Morek.
28. rocznica sakry biskupiej Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski
Wystawa zdjęć Ryszarda Rzepeckiego dokumentująca uroczystości nadania sakry biskupiej Jego Eminencji Józefowi Kardynałowi Glempowi Prymasowi Polski.
Konkursy
Finał konkursu Dzisiaj w Betlejem
Rozdanie nagród laureatom konkursu fotograficznego w mazowieckich szkołach im. Jana Pawła II.
Finał VI edycji konkursu Mój szkolny kolega z misji
2 czerwca 2007 odbył się uroczysty finał VI edycji Konkursu Mój szkolny kolega z Misji. Uczestnicy prezentowali w 10 minutowych wystąpieniach swój konkursowy dorobek misyjny. Następnie została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Kazimierz Nycz. Po Mszy św. rozpoczęła się Gala Finałowa, podczas której nastąpiła prezentacja Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci Małej Ani z Zielonki oraz zostały wręczone nagrody uczniom konkursu misyjnego.
Mazowiecki Konkurs Papieski
Pragnąc zainteresować młodych ludzi systematycznym poznawaniem dziedzictwa Jana Pawła II oraz zachęcić ich do brania odpowiedzialności za własną młodość,
w oparciu o nauczanie Ojca Świętego, Instytut, na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty, podjął inicjatywę zorganizowania Mazowieckiego Konkursu Papieskiego. Dla laureatów i finalistów Konkursu, oprócz nagród, przewidziane są specjalne uprawnienia przyznawane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Wydarzenia
Międzynarodowy Festiwal Filmów i Multimediów Katolickich – Niepokalanów 2007
W dniach 23-27 maja 2007 w Niepokalanowie odbył się XXII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów
i Multimediów. Instytut ufundował jedną z nagród specjalnych. Została ona przyznana pani Wandzie Różyckiej-Zborowskiej, autorce filmu Liczę na was. Jest to dokument, prezentujący kontynuację myśli Jana Pawła II w nauczaniu Benedykta XVI. Film ten zdobył także uznanie jury konkursowego, otrzymując pierwszą nagrodę w kategorii ?film dokumentalny”.
Ksiądz Twardowski Dzieciom – Dzieci Księdzu Twardowskiemu
W rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego przypadającą w Dzień Dziecka Instytut Papieża Jana Pawła II zorganizował spektakl, w czasie którego dzieci z warszawskich szkół zapoznawały się z twórczością ks. Jana Twardowskiego. Oprawę muzyczną przedstawienia stanowiły występy dzieci z warszawskich szkół muzycznych. Przed spektaklem uczestnicy spotkania otrzymali tekturowe kafle, które mogli ozdobić rysunkiem lub napisać kilka słów dedykowanych ks. Twardowskiemu. Z kafli powstaną wirtualne piece ks. Twardowskiego, które będzie można oglądać w Internecie. Na koniec dzieci miały możliwość złożenia kwiatów na grobie księdza-poety w dolnym kościele Świątyni Świętej Bożej Opatrzności.
II edycja Spotkań z Przyjacielem Biedronek
Wiosną 2007, w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności, odbył się II cykl spotkań z poezją ks. Twardowskiego, organizowany we współpracy z Centrum Kultury Wilanów. Wiersze księdza Jana recytowali: K. Kolberger, Grupa ?Krakowskie Przedmieście”, J. Grałek, H. Talar, J. Zelnik, K. Majchrzak. Spotkaniom towarzyszyła wystawa fotogramów M. Domańskiej prezentująca portrety księdza Twardowskiego.
Pieśń o Bogu ukrytym
Jednym z wydarzeń, które towarzyszyło obchodom Dni Papieskich, był koncert pt. Pieśń o Bogu ukrytym, który odbył się 28 października 2007 w Kolegiacie Św. Anny w Wilanowie. Koncert prezentował młodzieńczą poezję Karola Wojtyły śpiewaną przez Marcina Stycznia – artystę i kompozytora. Impreza wzbogacona została o komentarze doktora teologii Grzegorza Łęcickiego.
Jan Paweł II – Nauka z mocą
W ramach Dni Papieskich Instytut wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem Filmowym zorganizował w dniach 20-21 października 2007 r., w Centrum Kultury ?Dobre Miejsce” na Bielanach, przegląd filmowy
pt. Jan Paweł – Nauka z mocą. W programie znalazły się projekcje filmów z dorobku Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie, koncert zespołu Trebunie-Tutki, wykład Zbigniewa Branacha – pisarza specjalizującego się w literaturze faktu, nt. nieznanych faktów związanych z zamachem na Papieża oraz wystawa pamiątek po Ojcu Świętym.
VII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
Instytut był współorganizatorem VII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, którego celem jest złożenie hołdu ofiarom zbrodni i dotarcie do miejsc męczeństwa Polaków. Trasa wyprawy wiodła przez tereny Ukrainy, Rosji i Białorusi. W miejscach pamięci uczestnicy rajdu złożyli wieńce i zapalili znicze. Motocykliści spotkali się z zamieszkałymi za wscho
dnią granicą Polakami, którym przekazali upominki, m.in. polskie książki i przybory szkolne.
Promocja antologii Z wiarą wiar. Polacy wobec śmierci Jana Pawła II
W kwietniu 2007 roku Instytut Papieża Jana Pawła II wystosował apel, którego intencją było pragnienie upamiętnienia przeżyć, które towarzyszyły Polakom w dniu śmierci Ojca Świętego. W dniu 3 listopada 2007 w Pałacu w Wilanowie odbyła się uroczysta promocja antologii, na którą złożyły się nadesłane utwory. W uroczystości wziął udział Arcybiskup Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski oraz Kardynał Józef Glemp – Prymas Polski. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Fundacja Cultura Animi. Wystąpili: M. Lange-Banaś (flet) i R. Orłowska (fortepian). Wybrane utwory pochodzące z antologii recytowali: A. Seniuk i K. Banaszyk.