Przejdź do treści

Zapowiedź wydawnicza „Myśląc z Wojtyłą” cz. II (red. naczelny ks. Aleksander Seniuk)

Opublikowano: 9 października 2017 r.
9 października 2017 | Kategorie: Aktualności, Dział wydawniczy, Publikacje, Zapowiedzi

W Instytucie Papieża Jana Pawła II trwają prace redakcyjne nad drugą częścią publikacji pt. „Myśląc z Wojtyłą”. Publikacja ta jest zapisem debat, jakie jesienią 2014 i wiosną 2015 roku odbyły się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Pomysł na debaty zrodził się po dyskusji o kulturze w czasie „Dziedzińca Dialogu”. Zbliżał się termin beatyfikacji Jana Pawła II. Nadcho­dzące wydarzenie było znakomitą okazją do kolejnego, wnikliwego przemyślenia tego, o czym mówił Papież Polak. Pomysłodawcom debat (i książki) zależało, żeby pokazać Karola Wojtyłę – Jana Pawła II we wszystkich wymiarach jego obecności i poszukiwań: w filozofii, teologii i w poezji. Poruszał się On na wielu płaszczyznach, sprawnie posłu­gując się językiem każdej z nich. Próba ogarnięcia w całość tej twórczości, może pozwolić na Jego pełniejsze zrozumienie. Redagowane teksty stanowią więc swoistą dokumentację czterech wyjątkowych (ze względu na czas, miejsce i uczestników) spotkań. Zebrani dyskutowali na następujące tematy: Synod o rodzinie, Papież Franciszek, Cierpienie i miłosierdzie (z papieżem Wojtyłą i ks. Tischnerem), O kobiecie.

Publikacja powstała na podstawie za­pisu debat „Myśląc z Wojtyłą” – a więc na bazie słowa mówionego. Jest to ważna informacja, wskazująca na specyfikę finalnej formy tekstu. Zapisane rozmowy zostały ujednolicone pod względem redakcyjnym, Czytelnik znaj­dzie w nich jednakże znamiona żywej mowy. Cykl debat „Myśląc z Wojtyłą…” współtworzyły wybitne osobowości, których wypowiedzi odznaczają się nie­powtarzalnym stylem. Każde ze spotkań miało swoją odrębną dynamikę, co również może być odczuwalne podczas lektury. Układ książki odwzorowuje chronologiczną kolejność debat. Wypowiedzi uczestników zostały wzbogacone o przypisy, dzięki którym Czytelnik będzie mógł łatwiej dotrzeć do tekstów nauczania Jana Pawła II czy też innych przy­woływanych tu lektur. Wszyscy, którzy wezmą tę książkę do ręki, nie znajdą tam konkretnych odpowiedzi na pytania nurtujące ludzi na początku XXI wieku. Jednak zapis ten ma zdecydowanie inną wartość – świadczy o chęci poszukiwania takich odpowiedzi.

Instytut Papieża Jana Pawła II

 

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej