Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach upamiętniających ks. Jana Zieję – nietuzinkową osobowość Kościoła, a także całego polskiego społeczeństwa. 19 października 2016 będziemy obchodzić 25. rocznicę śmierci duchownego.
Jubileusz odbywa się w ramach projektu „Twarze dialogu – ks. Jan Zieja”. Organizatorami są Centrum Myśli Jana Pawła II i Narodowe Centrum Kultury.
Ksiądz Jan Zieja (1897-1991) jest uznawany za autorytet moralny naszych czasów. Do historii przeszedł jako kapelan Szarych Szeregów, Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz, działacz opozycyjny i współzałożyciel KOR. To jednak przede wszystkim człowiek, który swoją myślą wyprzedzał epokę, w której żył. Już w 1926 roku, na długo przed powstaniem Unii Europejskiej, mówił o potrzebie zniesienia granic. Upominał się o wolność wszystkich narodów, godność człowieka i poszanowanie życia. Nie tracił ducha ewangelizacyjnego nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Do legendy przeszło przesłuchanie w czasach komunistycznej dyktatury, podczas którego Zieja miał odwagę nawracać przedstawiciela KCPZPR. Dał się też poznać jako propagator dialogu międzyreligijnego i radykalnego ubóstwa Kościoła.
PROGRAM
Wydarzenia realizowane są wokół kościoła sióstr Wizytek w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 34)
➡14-15-16 października, godz. 20.00, 20.30, 21.00
Mapping na fasadzie kościoła sióstr wizytek
To wyjątkowy pokaz artystyczny, który poprzez światło i dźwięk zmieni fasadę kościoła Wizytek, w opowieść o ks. Janie Ziei. Ideą tego niezwykłego pokazu, który koncentruje uwagę, zaskakuje efektownością i symboliką obrazu, jest refleksja nad myślą i aktywnością bohatera.
➡14 października – 4 listopada
wystawa Moje imię Człowiek, Trakt Królewski pomiędzy ul. Karową a Kościołem sióstr Wizytek
Wielowątkowa biografia ks. Ziei zostanie zwizualizowana poprzez artystyczne ujęcia zdjęć archiwalnych, miejsc i osób związanych z bohaterem, opatrzone fragmentami kazań ks. Ziei i wspomnieniami świadków świętości jego życia.
➡14 października
debata w namiocie przed kościołem sióstr wizytek godz. 17.00-20.00
Zieja na głosy – dyskusja zamknięta przedstawicieli ponad 40 środowisk i ok. 100 liderów polskich środowisk opiniotwórczych
➡15 października
debata w namiocie przed kościołem sióstr wizytek godz. 18.30 – 20.00
Kto „czyni prawdę w miłości”… – o chrześcijaństwie ks. Jana Ziei, Anna Mateja rozmawia z: Magdaleną Grochowską, o. Wacławem Oszajcą, Jerzym Sosnowskim.
➡16 października
koncert jubileuszowy w kościele sióstr Wizytek w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 34) godz. 18.00
To niezwykłe wydarzenie muzyczne odbywające się w kościele sióstr wizytek. Scenariusz koncertu i program utworów wykonywanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Jana Krutula wprowadzi w atmosferę mistycyzmu i charyzmatycznych kazań ks. Jana Ziei. W programie muzyka Bacha, Messiaena, Góreckiego oraz fragmenty kazań i pism, przybliżające aurę mistycyzmu i charyzmę ks. Jana Ziei; występują Maja Komorowska, Wiesław Komasa, Maciej Grzybowski; scenariusz i reżyseria Tomasz Cyz. Po raz pierwszy usłyszymy Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w nowym składzie.
➡19 października
debata oraz wieczór wspomnień w sali konferencyjnej Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) godz. 18.00-20.00
Ks. Jan Zieja – wzór czy zjawisko – Jarosław Mikołajewski rozmawia z: o. Tomaszem Dostatnim, Janem Turnauem, Jackiem Moskwą.