Przejdź do treści

Wycieczka dla laureatów konkursu ks. Jana Twardowskiego do stolicy

Opublikowano: 18 czerwca 2015 r.
Kategorie: Aktualności · Edukacja · Konkursy
18 czerwca 2015 | Kategorie: Aktualności, Edukacja, Konkursy

W poniedziałek 15 czerwca 2015 r. mieliśmy przyjemność gościć laureatów Powiatowego Konkursu Plastyczno-Recytatorskiego, opatrzonego w tytule określeniem z wiersza samego poety: „Rwane prosto z krzaka, czyli poezja ks. Jana Twardowskiego”. W związku z wybraną tematyką i osobami wielkich rodaków – młodzieży z Sierpca i okolic przybliżyliśmy życie ks. Jana Twardowskiego oraz Świętego Jana Pawła II. Pierwszym punktem lekcji poświęconej tym dwóm wybitnym Polakom, kapłanom i twórcom było odwiedzenie Klasztoru Sióstr Wizytek i domu, w którym przez 47 lat mieszkał ks. Jan. Ponad godzinną wizytę wypełniła barwna opowieść pana Tadeusza Olszewskiego, organisty w Zakonie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym to kościele proboszczem był zarazem nasz wybitny poeta. W czasie zwiedzania mieliśmy również okazję posłuchać wzruszającego i pięknego wiersza „Do moich uczniów”, recytowanego przez Amelię Kossowską – laureatkę konkursu.

Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć chwili zadumy przy „ławeczce ks. Twardowskiego”, gdzie dzięki dawnym nagraniom można usłyszeć wiersze Twardowskiego recytowane głosem samego autora. Z względu na napięty grafik tylko zerknęliśmy na Plac Piłsudzkiego, tak bardzo kojarzący się z Janem Pawłem II. To przecież w tym miejscu (zwanym Placem Zwycięstwa) podczas Homilii w sobotę 2 czerwca 1979 r. padły słynne słowa: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Są to słowa nadal bardzo aktualne i warto przekazywać je młodym pokoleniom.

Kolejnym etapem naszego zwiedzania, połączonego z edukującą opowieścią o Warszawie, był spacer po Krakowskim Przedmieściu oraz Starym Mieście. Razem z miłymi gośćmi mogliśmy przyjrzeć się charakterystycznym miejscom i budowlom, takim jak Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta czy Barbakan. Nie zabrakło zerknięcia na panoramę prawobrzeżnej Warszawy, na tle której widać Stadion Narodowy. Następnie udaliśmy się na posiłek regeneracyjny, po czym pojechaliśmy do Instytutu Papieża Jana Pawła II, kierując się na Wilanów. Tutaj na młodzież czekała wstawa poświęcona Papieżowi Polakowi, którą pracownik Działu Dokumentacji Archiwalnej i Fotograficzno-Filmowej Instytutu przygotował na tę okazję. Młodzież dowiedziała się kilku interesujących ciekawostek związanych z pamiątkami, które posiadamy w swoich zbiorach. Oczywiście, tego samego dnia nie mogło zabraknąć zwiedzania Panteonu Wielkich Polaków, gdzie znajduje się grób Księdza Poety, jak i relikwia św. Jana Pawła II. Na koniec spotkania każdy z naszych gości został obdarowany upominkiem od Instytutu. W ten oto sposób zakończył się dzień pełen wrażeń, pochodzących ze sprzęgniętych ze sobą elementów wiedzy biograficznej i żywego udziału w niej samych uczestników wycieczki, poświęcony dwóm wybitnym Polakom: Świętemu Janowi Pawłowi II i ks. Janowi Twardowskiemu. Różnorodne lecz świeże pytania laureatów konkursu sprawiły, iż dzień minął prędko i żal było się żegnać.

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej