Przejdź do treści

Moja Mama jest Królową – Odnalezienie. X Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

Opublikowano: 7 marca 2017 r.
Kategorie: Aktualności · Zapowiedzi
7 marca 2017 | Kategorie: Aktualności, Zapowiedzi

Kolejny Wieczór Maryjny na Jasnej Górze zbiega się ze świętem Kobiet! Celem spotkania 8 marca będzie ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu. Tegoroczne święto będzie wyjątkowe ze względu na przeżywany jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Rok Jubileuszowy upamiętnia pierwszą koronację papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi z 8 września 1717 r., która była także pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.

Senat i Sejm RP w oddzielnych uchwałach podjęły decyzję o ustanowieniu roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, podkreślając, że Wizerunek Bogurodzicy na Jasnej Górze, otaczany czcią od ponad 600 lat, jest jednym z najważniejszych religijnych i materialnych skarbów narodowych a Jasna Góra jako duchowa stolica Polski stanowi główny ośrodek tego kultu i pielgrzymowania na ziemi polskiej. Senatorowie i posłowie są przekonani o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny, nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym.

Na program Święta, 8 marca, składać się będą: o godz. 18.30 Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z zawierzeniem Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet.

O 19.30 w Sali Rycerskiej rozpocznie się dyskusja o roli kobiet w życiu Kościoła, Narodu, Rodziny i społeczeństwa. Gośćmi wieczoru będą:

Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, aktorka, żona, mama 3 dzieci;  s. Jola Glapka ze zgromadzenia Sacre Coeur, pomaga narkomanom, terapeutka uzależnień; Judyta Syrek – redaktor naczelna portalu Stacja 7, autorka książek m.in. „Kobieta, boska tajemnica”; Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Porzezińska – dziennikarka i scenarzystka.

 

Wieczór u „Najpiękniejszej z Niewiast” – Królowej Polski, zakończy udział w Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00.

Organizatorami spotkania na Jasnej Górze są: Zakon Paulinów, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – oddział w Częstochowie, które od początku właśnie 8 marca inicjuje wspólną modlitwę i spotkanie oraz Radio Jasna Góra.

Iza Tyras 

Instytut Papieża Jana Pawła II

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej