XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Opublikowano: 8 sierpnia 2017 r.
8 sierpnia 2017 | Kategorie: Aktualności, Dział oświatowy, Wydarzenia

W dniach 9-15 lipca 2017 odbyły się w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Wzięło w nim udział 26 uczestników: 21 księży, 1 siostra zakonna, 1 brat zakonny i 3 kleryków. Po raz pierwszy w historii mistrzostw wziął w nich udział duchowny prawosławny: ks. Jan Kojło, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach w archidiecezji białostocko-gdańskiej.

Zawody królewskiej gry odbywały się indywidualnie w trzech kategoriach: w szachach klasycznych (tempo gry ok. 3-4 godzin na partię – rozegrano 10 rund w ciągu 6 dni), w szachach szybkich (max. 30  min. na partię – rozegrano 7 rund jednego przedpołudnia) i w szachach błyskawicznych (max. 10 min. na partię – rozegrano 11 rund jednego wieczoru). Ponadto prowadzona była klasyfikacja drużynowa: punktowało 2 najlepszych zawodników z danej diecezji lub zgromadzenia.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa w szachach klasycznych został ks. Jan Kojło (prawosławna archidiecezja białostocko-gdańska), 2 i 3 miejsce zajęli pallotyni: ks. Sławomir Pawłowski SAC (KUL) i ks. Mirosław Mejzner SAC (rektor WSD w Ołtarzewie). W szachach szybkich 1 miejsce zajął ks. Wojciech Sola (diecezja tarnowska), 2 miejsce ks. Jan Kojło, 3 miejsce ks. Konrad Dyrda (rektor WSD w Przemyślu). W szachach błyskawicznych 1 miejsce zajął ks. Jan Kojło, 2 miejsce ks. Wojciech Sola, 3 miejsce ks. Sławomir Pawłowski SAC. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Pallotyni.

Mistrzostwa zostały objęte patronatem honorowym kard. Kazimierza Nycza, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Ministra Sportu i Turystyki Wojewody Mazowieckiego. Telewizji „Republiki”, która ufundowała puchar Fair Play. Instytut Jana Pawła II ufundował nagrody dla zwycięzców.

Gościem otwarcia mistrzostw był najlepszy polski szachista, arcymistrz Radosław Wojtaszek, oraz prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

Puchar Fair Play otrzymał za kulturę i odwagę ks. Jan Kojło.

XVII Szachowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych zostały zaplanowane na 10-16 lipca 2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Zapisy przyjmuje ks. Krzysztof Domaraczeńko (kdomar@wp.pl). Warto także odwiedzić oficjalną stronę mistrzostw: http://www.smpd.pl/ .