Przejdź do treści

Podróż naukowo-badawcza szlakiem pielgrzymek Jana Pawła II do Hiszpanii (12-26.07.2010)

Opublikowano: 12 sierpnia 2010 r.
12 sierpnia 2010 | Kategorie: Archiwum aktualności 2007-2010

 

20100726_Hiszpania_08Jan Paweł II odwiedził Hiszpanię pięciokrotnie w latach: 1982; 1984, 1989, 1993, 2003. W sumie spędził w niej 26 dni, odwiedzając 24 miasta – niektóre kilkakrotnie. Papież chciał odwiedzić ziemię Apostoła Jakuba już w trzecim roku swego pontyfikatu. Pielgrzymkę tę opóźnił zamach na jego życie. Najbliższą okazją po jego wyzdrowieniu okazało się być zakończenie obchodów 400-lecia śmierci św. Teresy z Avila – doktor Kościoła.

Hiszpania, to kraj, który najmocniej przyczynił się do zaszczepienia chrześcijaństwa i kultury europejskiej wśród mieszkańców Ameryki. Religijność Hiszpanów, ich maryjność, mentalność, sposób patrzenia i pojmowania świata przeniosła się szczególnie na tereny Ameryki Południowej nazywanej w czasach konkwisty Nową Hiszpanią. Podczas wszystkich pięciu pielgrzymek Jan Paweł II wykorzystał ten fakt jako źródło spotkania i porozumienia z mieszkańcami Półwyspu Iberyjskiego. To tu padły ważne słowa dotyczące odnowienia źródeł kultury europejskiej, zawierzenia Maryi, wezwanie do młodzieży, aby nie bała się wybierać Chrystusa. To tu w Santiago de Compostela u grobu św. Jakuba apostoła Jan Paweł II skierował do całej Europy słowa Aktu Europejskiego: „ Dlatego ja, Jan Paweł II, syn polskiego narodu (…) biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki, tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życia w autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełen chwały, a twoja obecność w innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową jedność w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód”[1].

 


[1] JAN PAWEŁ II, Akt Europejski. Powołanie ludzkie i chrześcijańskie narodów kontynentu europejskiego, Santiago de Compostela, 9.11.1982, 4.

 

pdf Hiszpania-raport.pdf

 

mt_gallery:

fot. Dominika Żukowska

 

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej