Przejdź do treści

„Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach”

Opublikowano: 30 maja 2008 r.
30 maja 2008 | Kategorie: Archiwum aktualności 2007-2010, Konferencje
1

W czwartek, 29 maja 2008 r. o godz. 11.00 w sali nr 16 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się Konferencja prasowa poświęcona prezentacji publikacji pt. Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach. Jest to praca zbiorowa pod redakcją księdza profesora Leona Dyczewskiego, księdza profesora Antoniego Lewka i profesora Jerzego Olędzkiego. Udział wzięli również pracownicy Biblioteki Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

Sympozjum na temat relacji medialnych z odchodzenia Jana Pawła II odbyło się w Warszawie. Publikacja zawiera wszystkie referaty z tej konferencji naukowej. Dotyczą one przekazów medialnych na temat Jana Pawła II od 23 marca do 14 kwietnia 2005 roku. Książka zawiera też świadectwa osób z najbliższego otoczenia Papieża – kardynała Stanisława Dziwisza, księdza Federico Lombardiego oraz Gian Franco Svidercoschi’ego.

Analizy materiałów dokumentujących ostatnie dni życia, śmierć, pogrzeb Jana Pawła II, oczekiwanie na wybór kolejnego papieża, jakie w tym czasie były szeroko obecne na łamach mediów drukowanych i elektronicznych weszły w skład publikacji liczącej 544 stron. Znaleźć w niej można także świadectwa osób z otoczenia Jana Pawła II oraz spostrzeżenia dotyczące fenomenu więzi Papieża-Polaka i ludzi mediów. Do publikacji dołączona została płyta DVD z materiałami filmowymi z kwietnia 2005 przygotowanymi przez TVN i TVN24 oraz Polsat. Ponadto zamieszczono wykaz ponad 7 tys. polskich publikacji prasowych z okresu 23 marca – 14 kwietnia 2005 poświęconych Janowi Pawłowi II.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk obecny na prezentacji książki zwrócił uwagę, iż została ona zadedykowana ?ludziom mediów w Polsce, by ich ?pamięć i tożsamość’ z tamtych dni były trwałe”. Wyraził tym samym wdzięczność dziennikarzom za tamto świadectwo ?dane prawdzie”. – To jest wasza legitymacja – podkreślił.”.

Współredaktorem książki jest profesor Jerzy Olędzki z Uniwersytetu Warszawskiego, który podkreśla, że publikacja jest adresowana przede wszystkim do następnych pokoleń. „Do tych Polaków, którzy nie mieli szczęścia widzieć, ani spotkać Jana Pawła II i dlatego na końcu jest spis kilku tysięcy artykułów, które się ukazały w tamtym okresie i płyta z materiałami wybranymi przez trzy stacje telewizyjne – TVP, TVN i Polsat” – powiedział Jerzy Olędzki.

Ksiądz Jan Drob, który jest przewodniczącym kapituły nagrody Totus Medialny, przypomniał, że kapituła po raz pierwszy przyznała tę nagrodę zbiorowo wszystkim mediom, za ich postawę w dniach odchodzenia Jana Pawła II. Kapituła chciała w ten sposób podziękować wszystkim dziennikarzom w Polsce za ten przekaz. Ksiądz Jan Drob dodaje, że towarzysząca Totusowi nagroda pieniężna została przeznaczona na zorganizowanie sympozjum na ten temat.

Ta pierwsza na polskim rynku wydawniczym tak obszerna i dokładna publikacja, dokumentująca medialny obraz choroby, śmierci i pogrzebu Jana Pawła II, ukazała się nakładem Księgarni św. Jacka.
2345

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej