|
15 VI 2008 roku w godzinach popołudniowych w starachowickim hotelu ?Europa” miało miejsce wyjątkowe zdarzenie. Po raz pierwszy po prawie trzydziestu latach oficjalnie pokazano zrekonstruowany charakterystyczny biały ?papieski” samochód, którym w czerwcu 1979 roku Jan Paweł II wyruszał w pielgrzymkę po Polsce. Tego dnia pojazd, tak łudząco podobny do swego pierwowzoru, stał przed wejściem nowoczesnej gospody, ciesząc oczy zebranych.
Na zaproszenie Dyrekcji tamtejszego Muzeum Przyrody i Techniki (Ekomuzeum im. Jana Pazdura), księdza dziekana Józefa Domańskiego, przy współudziale organizacyjnym Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie, gospodarze połączyli prezentację niezwykłego stara z panelem o charakterze popularnonaukowym. W spotkaniu wzięły udział m. in. osoby zaproszone, przedstawiciele duchowieństwa, politycy, byli pracownicy starachowickiej Fabryki Samochodów Ciężarowych.
Otwierająca konferencję dyrektor Muzeum, Magdalena Gorzkowska nie kryła wzruszenia. Powiedziała, że wielki wysiłek związany z poszukiwaniem oraz ?odzyskiwaniem” samochodu nie zostanie zmarnowany. Przywrócenie pamięci zbiorowej pojazdu, wyprodukowanego w Polsce, w jakiejś mierze było naturalnie obliczone na to, by właśnie dziś, w przeddzień trzydziestej rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski, ożywić pamięć o samym Ojcu Świętym.
W części merytorycznej głos także zabrali kolejno: Dariusz Dąbrowski (jeden z poszukujących papieskiego pojazdu), Paweł Kołodziejski (pracownik Muzeum), Anna Zyskowska (autorka książki Polski samochód dla Jana Pawła II, wyd. 2, Warszawa 2008) i Stanisław Szczęsny (w imieniu Działu Wydawniczego IPJP2 w Warszawie). Pierwszym wypowiedziom towarzyszyła projekcja multimedialna, która pozwoliła uprzytomnić zebranym, iż odzyskanie podwozia wozu było prawdziwą eskapadą, wymagającą zaangażowania i determinacji.
IPJP2 w Warszawie przygotował na to spotkanie sporą liczbę książek Anny Zyskowskiej, nic więc dziwnego, że autorka raz jeszcze wróciła do swej pracy i prawdziwej ?przygody”, łączącej się z odnajdywaniem dokumentów; tych sprzed powstania i, niestety, niektórych tylko ocalałych po nakazie zniszczenia stara, jaki niejawnie wydały ówczesne władze polityczne PRL-u.
W dyskusji, przepełnionej dobrymi emocjami, głos zabrał starachowicki poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof Lipiec. Wypowiadali się także m. in. przewodniczący Rady Muzeum Przyrody i Techniki, dr Ireneusz Suliga, czy inż. Jerzy Jan Sapierzyński, reprezentujący Związek Zawodowy Inżynierów i Techników. Głosy ważne, oparte na własnych wspomnieniach lub przeżyciach, należały do byłych pracowników fabryki w Starachowicach. Podsumowując je, jako przewodnicząca panelu, Magdalena Gorzkowska wyraziła nadzieję, że przynajmniej niektóre pomysły na ?zagospodarowanie” ?Stara 660 JP2″ uda się może w przyszłości wprowadzić w życie.
Nad wyraz była zajmująca ta możliwość bezpośredniego przełożenia słów, wspomnień, na nowo rozbudzonych ludzkich nadziei na kontakt z samym dziełem starachowickich konstruktorów. Sprzed hotelu ?Europa” pojazd przejechał ul. Radomską pod kościół pw. Wszystkich Świętych. Stanąwszy pod sporych rozmiarów zadaszeniem, lecz otwarty na widok publiczny – ściągał tam wzrok mieszkańców miasta, gromadzących się przed mszą św. O godzinie 18 mszę św. odprawiono w intencji poświęconego i wyremontowanego kościoła. Tuż po niej, ks. bp Zygmunt Zimowski, ordynariusz radomski, w towarzystwie ks. dziekana Józefa Domańskiego i licznie zgromadzonych pozostałych księży – poświęcił zrekonstruowanego stara – tę niezwykłą pamiątkę obecności Jana Pawła II wśród nas.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości |