Przejdź do treści

Marsz „Razem dla Niepodległej”

Opublikowano: 5 listopada 2013 r.
5 listopada 2013 | Kategorie: Aktualności, Archiwum aktualności 2011-2014

RDN LOGO11  listopada br. w dniu Święta Niepodległości ulicami stolicy przejdzie Marsz „Razem dla Niepodległej”. – Chodźmy razem. Z historią ku przyszłości. Razem dla Niepodległej – zachęca prezydent Bronisław Komorowski.

Marsz „Razem dla Niepodległej” przejdzie szlakiem pomników bohaterów narodowych. Wspólnie okażmy dumę z odzyskanej 95 lat temu niepodległości i oddajmy hołd wybitnym Polakom, którzy zasłużyli się dla wolnej Ojczyzny.
 

Marsz rozpocznie się około godz. 13.15 bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Trasa Marszu przebiegać będzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

Uczestnicy Marszu będą się zatrzymywać kolejno przy pomnikach: Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed Kościołem Wizytek); Wincentego Witosa (Pl. Trzech Krzyży); Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich.); Ignacego Jana Paderewskiego (Park Ujazdowski); Romana Dmowskiego (u zbiegu Al. Szucha i Al. Ujazdowskich). Marsz zakończy się ok. godz. 15.00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego są symbolami państwowości. Wokół nich gromadzi się wspólnota obywateli, one wyrażają naszą tożsamość.

Prezydent zachęca, aby w święta narodowe Polacy przypinali biało-czerwone barwy. Dlatego w sobotę 9 listopada Para Prezydencka wspólnie z zaproszonymi do Pałacu Prezydenckiego gośćmi – sportowcami i paraolimpijczyjkami oraz ich rodzinami – będzie przygotowywała kokardy narodowe.

Ponadto z okazji Święta Niepodległości tradycyjnie już, na fasadzie Pałac Prezydenckiego rozbłyśnie okolicznościowa iluminacja.

Na zmieniającym się białym i czerwonym tle wyświetlany będzie orzeł z napisem „Razem dla Niepodległej” – logo Marszu. Po obu stronach budynku zostaną też zawieszone wielkoformatowe flagi.

Iluminację będzie można oglądać od piątku 8 listopada po zmroku, aż do świtu we wtorek 12 listopada.

W ramach obchodów Święta Niepodległości mieszkańcy stolicy i goście odwiedzający Warszawę będą mogli w sobotę zwiedzić Pałac Prezydencki. Od 13.00 do 19.00 będzie można zobaczyć sale, w których Prezydent RP przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki – między innymi Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką. Można będzie zwiedzić także Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja, w dniu Święta Flagi. Salę tę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność.
 

W sobotę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego będzie również stał zabytkowy czołg Renault FT 17. To najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku. A 11 listopada będzie go można także zobaczyć w Marszu „Razem dla Niepodległej” oraz później – od zakończenia Marszu do godz. 19.00 – na dziedzińcu Belwederu.
 

Egzemplarz wyprodukowanego w 1917/18 roku dla polskiej armii czołgu Renault FT został odnaleziony kilka miesięcy temu w Afganistanie. Dzięki osobistemu zaangażowaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego pojazd, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej powrócił w ubiegłym roku do kraju.

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej