Przejdź do treści

„Myśląc z Wojtyłą…”. Synod o rodzinie

Opublikowano: 20 listopada 2014 r.
20 listopada 2014 | Kategorie: Aktualności, Archiwum aktualności 2011-2014

19 listopada 2014 roku o godzinie 18. w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się debata w cyklu „Myśląc z Wojtyłą…”. Ze względu na duże zainteresowanie spotkaniami przygotowującymi najpierw do kanonizacji Jana Pawła II, które odbywały się od października 2013 do kwietnia 2014 roku, organizatorzy postanowili kontynuować ów dialog dotyczący spraw aktualnych w Kościele. Nawiązujemy w ten sposób (takie są intencje i przebieg tych spotkań) do dziedzictwa naukowego i kultury umysłowej, kierując się wzorem, jaki zostawił nam wielki i święty Polak.

Tematem przewodnim listopadowej dyskusji było „III nadzwyczajne zgromadzenie ogólne Synodu Biskupów nt. rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”, trwające od 5 do 24 października br. w Rzymie. Z powodu wielu kontrowersji, kreowanych w mediach wokół tego Synodu, nasza debata wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, co wyraziło się we frekwencji przerastającej nawet – w liczbie gości-słuchaczy, i zarazem jej uczestników – nasze oczekiwania.

W dyskusji listopadowej udział wzięli: o. Mirosław Pilśniak OP – teolog, Tomasz Rowiński – historyk idei, Jarosław Makowski – filozof. Prowadzenia całości podjęła się red. Grażyna Torbicka. Po krótkim wstępie, gdy każdy z prelegentów miał około 5 minut na zwięzłe przedstawienie własnego zadania na temat Synodu, prelegenci dyskutowali o najważniejszych tematach i zagadnieniach wynikających z różnicy zdań, które miały miejsce w pierwszej części nadzwyczajnego zgromadzenia biskupów. Ostatnie pół godziny debaty było przeznaczone dla publiczności, więc również goście mogli wyrazić swoje opinie, rozterki i wątpliwości, czy zadać pytania dotyczące danego tematu zaproszonym prelegentom.

Pod koniec spotkania Maja Komorowska, znana i wybitna aktorka teatralna i filmowa, animatorka kultury w Polsce i ceniony wychowawca adeptów sztuki aktorskiej – przeczytała fragment dramatu Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera. Debatę podsumował obecny na każdym spotkaniu gospodarz, Kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski. Sprawia więc satysfakcję to, że zaproponowana debata cieszy się tak dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wkrótce zatem będziemy mogli ponownie zaprosić dawnych oraz nowych jej uczestników do kolejnych spotkań przedsiębranych w cyklu „Myśląc z Wojtyłą…”.

Organizatorami cyklu wystąpień prelegentów, połączonego z dyskusją społeczną, są: Kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski, Instytut Papieża Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Kwartalnik „Więź”, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Katolicka Agencja Informacyjna.mt_gallery:

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej

Zapraszamy na dziewiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Pierwsze więzi – dzieciństwo jako fundament” o relacjach z rodzicami i bliskimi w dzieciństwie jako fundamentu zdolności do miłości w dorosłości – źródła miłości samego siebie. Wykład wygłosi dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeutka, nauczyciel akademicki, autorka bestsellerowych książek z zakresu psychoterapii.

czytaj dalej