Przejdź do treści

Thomas Merton: Życie w listach

Opublikowano: 2 listopada 2011 r.
2 listopada 2011 | Kategorie: Archiwum aktualności 2011-2014

20111102-MertonKsiążka Thomasa Mertona Życie w listach opublikowana przez wydawnictwo W drodze została zaprezentowana w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski 31 października 2011 r. Spotkanie poprowadził Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W dyskusji o książce i autorze wzięli udział: prof. dr hab. Jacek Bolewski SJ, teolog, Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W drodze” i Anna Sosnowska z Religia.tv.

Życie w listach uzupełnia bogatą listę wydanych wcześniej książek Mertona. Dyskusja wykazała, że zarówno osoba pisarza, jak i jego poglądy wzbudzają nieustanne zainteresowanie. Tematy poruszane w Listach są uniwersalne, ważne dla każdego człowieka. Wśród nich takie jak: działania na rzecz pokoju, solidarność z innymi, poszukiwanie Boga, samotność jako przestrzeń, w której człowiek poznaje i rozwija siebie, i która również otwiera na ludzką przyjaźń („apostolat przyjaźni”). W liście do Czesława Miłosza Autor napisał: „Przyjaźń jest pierwszą i najważniejszą rzeczą i jest prawdziwym cementem Kościoła budowanego przez Chrystusa” (list z 6 maja 1960 r.).

Prof. Jacek Bolewski SJ zwrócił uwagę na dwa pojęcia szczególnie ważne w przesłaniu Thomasa Mertona – osoba i czyn. W swoich książkach (Siedmiopiętrowa góra, Znak Jonasza, Dziennik azjatycki, i in.) daje on świadectwo poszukiwania i odnajdywania odpowiedzi na stawiane pytania, oraz poczucia bycia sobą w Bogu.

Charakterystyczne dla Thomasa Mertona posługiwanie się językiem różnych kultur wskazuje na możliwość prowadzenia dialogu międzyreligijnego opartego na duchowości Ewangelii.

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej