Przejdź do treści

Sympozjum „Wychowanie do wartości w nauczaniu Jana Pawła II”

Opublikowano: 13 listopada 2008 r.
13 listopada 2008 | Kategorie: Archiwum aktualności 2007-2010, Konferencje
1

W 30 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa  na temat Wychowanie do wartości w nauczaniu Jana Pawła II.

 Uczestnicy sympozjum przedstawiali temat wychowania ujmowany z różnych stron i aspektów. Referaty poświęcone były m.in. tematyce godności człowieka, świętości, pedagogice patriotyzmu oraz godności pracy ludzkiej. Wszystko w kontekście nauczania Papieża.

Dyrektor Instytutu Papieża Jana Pawła II ks. dr Zdzisław Struzik wygłosił referat na temat Podstawowych wartości koniecznych w procesie wychowawczym. W swym wystąpieniu ks. Dyrektor nawiązał do fenomenu wychowania i stwierdził, że realizuje on się w środowisku rodzinnym. To rodzice są autorami przekazanego nowego życia, które ma się rozwijać, wzrastać, kształtować się i doskonalić, w ciągłych relacjach ojcostwa i macierzyństwa.  Podstawą tych relacji jest miłość małżeńska i rodzicielska. To właśnie ta miłość daje niezbywalne prawo rodzicom do wychowywania zrodzonych dzieci.  Jan Paweł II wielokrotnie w swoim nauczaniu, szukając fundamentów tego powszechnego zadania i jednocześnie obowiązku, tak dla rodziny jak i dla społeczności zorganizowanych: państw i narodów. Aby wychowywać trzeba najpierw znać podstawowe prawdy: powołanie człowieka do ?życia w prawdzie i miłości? oraz fakt, że ?każdy urzeczywistnia siebie przez bezinteresowny dar z siebie samego?.

Konferencja miała charakter międzynarodowy. W sympozjum uczestniczyli również przedstawiciele słowackich uczelni: Uniwersytetu Proszowskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberoku.

23

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej