Przejdź do treści

Dział współpracy zagranicznej – sprawozdanie za 2012 r.

Opublikowano: 22 marca 2013 r.
Kategorie: Aktualności · Działy
22 marca 2013 | Kategorie: Aktualności, Działy

Jan Paweł II odwiedził z wizytą apostolską Argentynę w 1982 i 1987 r. Z inicjatywy Instytutu Papieża Jana Pawła II w lipcu 2012 r. została przeprowadzona kwerenda biblioteczna i archiwalna oraz zebrano materiał fotograficzny w:

  • archiwum i bibliotece im. Ignacego Domeyki w Domu Polskim w Buenos Aires
  • archiwum kurii archidiecezjalnej w Buenos Aires
  • archiwum i biblioteka Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie w Martin Coronado
  • sanktuarium maryjne w Luján
  • Biblióteca del Congreso w Buenos Aires
  • archiwum Konferencji Biskupów Argentyńskich (CEA)
  • archiwum kurii archidiecezjalnej w Corrientes
  • archiwum archidiecezjalne w Salta
  • Biblióteca Provincial w Salta
  • archiwum gazety lokalnej „Gaceta” w Tucumán
  • biblioteka Universidad del Norte Santo Tomás de Aquino w Tucumán
  • archiwum kurii archidiecezjalnej w Cordobie.

Nawiązano współpracę z lic. Marco Gallego z Cátedra Juan Pablo II na Pontifica Universidad Católica Argentina w Buenos Aires. Spotkanie z historykiem o. Antonim Herkulanem Wróblem, dyrektorem tamtejszej biblioteki i archiwum oraz z dyrektorem tej placówki o. Jerzym Jackiem Twarogiem odbyło się w Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. Dzięki uprzejmości osób pracujących w telewizji archidiecezjalnej Canal 21 zbiory Instytutu wzbogaciły się o film z pielgrzymki Ojca Świętego do Argentyny w 1987 r.

Wszystkie materiały znajdują się w archiwum i bibliotece Instytutu Papieża Jana Pawła II i są dostępne dla osób zainteresowanych.

mt_gallery:

Dnia 19 grudnia 2012 r. została zorganizowana przez Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Sekcję Dogmatyczną Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie międzynarodowa konferencja doktorantów i młodych naukowców na temat Sobór Watykański II w służbie odnowy wiary w kontekście pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród uczestników byli dwaj doktoranci z Rzymu, studiujący na papieskich uniwersytetach. Ks. mgr Tomasz Drożyński z Pontificia Università Gregoriana wygłosił referat Twórcza podmiotowość a Kościół w świecie współczesnym. Filozoficzne implikacje Vaticanum II w świetle „Exsistenz and Aggiornamento” Bernarda Lonergana, zaś ks. mgr Jacek Sosnowski z Pontificia Università Lateranense przedstawił temat Od współpracy do współodpowiedzialności. Wierni świeccy w realizacji posłannictwa Chrystusa i wypełnianiu misji Kościoła w świecie.

{youtube}GrjSjfAruUk{/youtube}

{youtube}4A4Ni04idiw{/youtube}

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej