Jan Paweł II odwiedził Hiszpanię pięciokrotnie w latach: 1982; 1984, 1989, 1993, 2003. W sumie spędził w niej 26 dni, odwiedzając 24 miasta – niektóre kilkakrotnie. Papież chciał odwiedzić ziemię Apostoła Jakuba już w trzecim roku swego pontyfikatu. Pielgrzymkę tę opóźnił zamach na jego życie. Najbliższą okazją po jego wyzdrowieniu okazało się być zakończenie obchodów 400-lecia śmierci św. Teresy z Avila – doktor Kościoła.
Hiszpania, to kraj, który najmocniej przyczynił się do zaszczepienia chrześcijaństwa i kultury europejskiej wśród mieszkańców Ameryki. Religijność Hiszpanów, ich maryjność, mentalność, sposób patrzenia i pojmowania świata przeniosła się szczególnie na tereny Ameryki Południowej nazywanej w czasach konkwisty Nową Hiszpanią. Podczas wszystkich pięciu pielgrzymek Jan Paweł II wykorzystał ten fakt jako źródło spotkania i porozumienia z mieszkańcami Półwyspu Iberyjskiego. To tu padły ważne słowa dotyczące odnowienia źródeł kultury europejskiej, zawierzenia Maryi, wezwanie do młodzieży, aby nie bała się wybierać Chrystusa. To tu w Santiago de Compostela u grobu św. Jakuba apostoła Jan Paweł II skierował do całej Europy słowa Aktu Europejskiego: „ Dlatego ja, Jan Paweł II, syn polskiego narodu (…) biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki, tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życia w autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełen chwały, a twoja obecność w innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową jedność w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód”[1].
[1] JAN PAWEŁ II, Akt Europejski. Powołanie ludzkie i chrześcijańskie narodów kontynentu europejskiego, Santiago de Compostela, 9.11.1982, 4.
Hiszpania-raport.pdf |
fot. Dominika Żukowska