24 maja b.r. w siedzibie w Pałacu Krasińskich odbyło się seminarium poświęcone współczesnym trendom bibliotekarstwa. Organizatorzy tj. Biblioteka Narodowa oraz OCLC (Online Computer Library Center) przedstawili główne problemy dotyczące współpracy bibliotek, wymiany i przechowywania metadanych w chmurze oraz panujące obecnie trendy.
Badania prowadzone przez pracowników OCLC pokazują nieuchronne zmiany w zachowaniach i oczekiwaniach użytkowników bibliotek. Okazuje się, że spośród najbardziej wymagającej i niezadowolonej z jakości usług bibliotecznych, rekrutują się późniejsi założyciele najbardziej popularnych i znanych portali społecznościowych, przeglądarek i wyszukiwarek. O przyszłości potrzeb informacyjnych obecnego pokolenia milenijnego (obecnych 10-12 latków) tzw. screenagerów, już dziś decydują ich obecne zwyczaje informacyjne: 84% uczniów i studentów obecnie wyszukuje informacje poprzez przeglądarkę internetową (zawsze pozostaje kwestia wiarygodności pozyskanych informacji), a tylko 2 % robi to za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.
Badania odwzorowują także odczucia i przekonania współczesnych klientów wyszukiwarek. I tak: 90 % użytkowników jest zadowolonych z kwerend prowadzonych za pomocą katalogów bibliotek a 75 % odbiorców informacji pozytywnie ocenia usługi bibliotek i ich kompetencje.
Pozostaje mieć nadzieję, że biblioteki pozostaną w świadomości użytkowników jako placówki kojarzone z najwyższą jakością usług informacyjnych.