Dziedziniec dialogu
7-13.10.2013
Dziedziniec dialogu to szereg wydarzeń zainicjowanych przez papieża Benedykta XVI, które mają służyć stworzeniu przestrzeni dialogu wierzących z ateistami, agnostykami i obojętnymi religijnie. Przestrzeń spotkania, rozmowy i wzajemnego słuchania, opartego na szacunku.
Rozpoczynamy debatą 12 września godz. 18.00 (1Piętro ul. Foksal 11) „Przestrzenie dialogu. Czy umiemy rozmawiać?”. Udział w dyskusji wezmą Krzysztof Dorosz, Ks. prof. Andrzej Draguła, Antoni Libera, Prof. Zofia Rosińska, Zuzanna Radzik.
Debata konstruowana wokół pojęcia dialogu i przyczyn problemów z komunikacją. Paneliści wyjaśnią jak rozumieją dialog, jakie są warunki prowadzenia dialogu, jakie postawy uczestników rozmowy są potrzebne, czym są areopagi współczesności oraz jak wierzący i niewierzący mogą inspirować się w poszukiwaniu prawdy?
Jest to panel rozpoczynający projekt „Dziedziniec dialogu”. Ma fundamentalne znaczenie dla rozstrzygnięć i celu całości działań projektowych. Koncentruje bowiem na refleksji nad przestrzenią i rozumieniem dialogu jako formy komunikacji w perspektywie szerszej niż płaszczyzna wierzący/niewierzący. Rozmowa panelistów skupi się wokół postaw, barier językowych, emocjonalnych, stereotypowych wyobrażeń, granicach dla poglądów i budowaniu przestrzeni dla zrozumienia odmienności etc.
Równocześnie zapraszamy na wydarzenia artystyczne:
– 10.10.2013 godz. 12.00 Skwer im. Ks. Twardowskiego
Odsłonięcie Ławeczki ks. Jana Twardowskiego
– 12.10.2013 godz. 14.00-19.00 plac przed Kościołem Seminaryjnym, plac przed Kościołem Sióstr Wizytek
Teatr Pantomimy Komparsowie z Lublina – Moralitet współczesny
Cały program imprez znajduje się na stronie www.dziedziniecdialogu.pl