Zbiory Biblioteki Instytutu Papieża Jana Pawła II są gromadzone i opracowywane blisko 7 lat. Na zasób liczący ponad 10 900 skatalogowanych pozycji książkowych, składają się dary pozyskane z wielu bibliotek instytucji z zagranicy, od osób prywatnych i wreszcie nowości kupowane na bieżąco. Podczas katalogowania i przeglądania wydawnictw zwartych bibliotekarze często natrafiają na książki polskie wydane na obczyźnie.
Do takich perełek należy również wydany w Jerozolimie w 1944 roku przez wydawnictwo W Drodze, zbiór opowiadań dla dzieci pt: Bajki biało-czerwone. Nie jest to jednak zwykła książeczka. Została napisana przez Anatola Krakowieckiego pisarza i byłego więźnia sowieckich łagrów. Została zadedykowana „Dzieciom w Iranie, w Indiach, w Afryce, w Palestynie”. W opowiadaniach skierowanych do dziewczynki o imieniu Basia, autor opowiada o tradycjach związanych ze świętami i porami roku oraz o historii Polski. W krótkim słowie wstępu Do starszych autor zastrzega: „To nie dla was są te, pisane na marginesie rzeczywistości bajki biało-czerwone, ludzie starsi(…)Wszystko to znacie, pamiętacie macie w sercach…”
W zamyśle autora odbiorcami opowiadań były tysiące dzieci wyprowadzonych z ZSRR w 1942 roku. Anatol Krakowiecki napisał patriotyczne gawędy o Polsce dla najmłodszych, tych, którzy często nie widzieli jeszcze swojej ojczyzny. Książka wzbogacona jest rysunkami Zygmunta Kowalewskiego. Bajki biało-czerwone dostępne są w bazie Polonijnej Biblioteki Cyfrowej: www.pbc.uw.edu.pl/86