W liście apostolskim do ludzi starszych Jan Paweł II napisał:
Pozwól, o Panie życia, abyśmy to sobie wyraźnie uświadomili i umieli cieszyć się każdym etapem naszego życia jako darem niosącym bogate obietnice na przyszłość. Spraw, byśmy z miłością przyjmowali Twoją wolę, zawierzając się każdego dnia Twoim miłosiernym dłoniom. Gdy zaś nadejdzie chwila ostatecznego «przejścia», pozwól, abyśmy umieli ją powitać z pokojem w sercu, nie żałując niczego, co przyjdzie nam porzucić. Kiedy bowiem po długim poszukiwaniu spotkamy Ciebie, odnajdziemy też wszystkie prawdziwe wartości, jakich zaznaliśmy na ziemi, a także tych, którzy poprzedzili nas w znaku wiary i nadziei.
Dziś mija 15 rocznica śmierci naszego ukochanego Papieża Polaka. Jan Paweł II miał wyjątkowy stosunek do krzyża, cierpienia i śmierci, co potwierdzają Jego słowa zawarte w liście apostolskim o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia:
Cierpienie, które pod tylu różnymi postaciami obecne jest w naszym ludzkim świecie, jest w nim obecne także i po to, ażeby wyzwalać w człowieku miłość, ów właśnie bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz innych ludzi, ludzi cierpiących. Świat ludzkiego cierpienia przyzywa niejako bez przestanku inny świat: świat ludzkiej miłości — i tę bezinteresowną miłość, jaka budzi się w jego sercu i uczynkach, człowiek niejako zawdzięcza cierpieniu.
W obecnej sytuacji pandemii to bogactwo duchowe pozostawione przez naszego papieża nabiera szczególnego znaczenia. Dzisiejszy dzień może być doskonałą okazją na odszukanie papieskich tekstów, ich lekturę i rozważanie, a także modlitwę za Jego wstawiennictwem.