Przejdź do treści

Projekt ekumeniczny rozpoczęty

Opublikowano: 14 października 2010 r.
14 października 2010 | Kategorie: Archiwum aktualności 2007-2010

Nasz Instytut wraz ze Społecznym Gimnazjum nr 20 na Raszyńskiej rozpoczął kolejny projekt o charakterze ekumenicznym. Celem projektu jest przybliżenie młodzieży największych religii i wyznań. Ma on również na celu ukazanie podobieństw i różnic między nimi.

12 października zorganizowaliśmy debatę ekumeniczną między wyznawcami różnych religii i wyznań. Hinduizm reprezentowała dr hab. Joanna Jurewicz z Wydziału Orientalistycznego UW, specjalista indolog. Buddyzm reprezentowała Donata Trapkowska, taoizm – Maciej Góralski, judaizm: rabin Maciej Pawlak – dyrektor Zespołu Szkół Lauder-Morasha w Warszawie oraz Bartosz Pielak – iberysta. Kościoły chrześcijańskie były reprezentowane przez: Cezarego Gawrysia – dziennikarza i publicystę katolickiego, ks. Henryka Paprockiego – teologa prawosławnego z Uniwersytetu w Białymstoku, Prawosławnego Seminarium Duchownego oraz Akademii Teatralnej w Warszawie, diakon Halinę Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastora Michała Jabłońskiego – proboszcza parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie oraz pastora Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Krzysztofa Romanowskiego – wykładowcę Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej. Islam reprezentował imam Nazar Chalif. Każdy z uczestników debaty mówił o tożsamości swojej religii czy wyznania, o tym, co dla niego, jako wyznawcy jest ważne w jego religii. Następnie był czas na zadawanie pytań przez młodzież, która po spotkaniu musiała dokonać wyboru jakiej religii czy wyznania będzie dotyczył przygotowywany przez nią projekt.

mt_gallery:

Fot. Olaf Olszowski

Pozostałe aktualności

Zapraszamy na dziesiąte spotkanie na kursie online „Źródła miłości”

Wykład pt. „Epidemia samotności. Największe zagrożenie nie tylko społeczne, ale także medyczne”. Raport U.S. Surgeon General wskazuje samotność jako największe – przed np. chorobami onkologicznymi – wyzwanie zdrowotne stojące przed Ameryką. Podczas wystąpienia Pan Profesor rozszerzę to twierdzenie, wskazując na psychospołeczne, mniej znane, czynniki udowadniające słuszność tego twierdzenia. Wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Kulesza – psycholog społeczny, w pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry (czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi), nierealistycznym optymizmem (wrażeniem, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół) oraz tzw. medycznym fake-newsem (uleganiem nieprawdziwym informacjom „medycznym”)..

czytaj dalej